قوانین و مقررات ویکی چرا

بخش اول – معرفی ویکی چرا

ویکی چرا یک پلتفرم یادگیری آنلاین است که هدفش بالا بردن دانش فارسی زبان ها در سراسر دنیاست.

شما می توانید در ویکی چرا درس بدهید و یاد بگیرید، ویکی چرا محلی است برای اشتراک گذاری دانش تخصصی مان با یکدیگر و یادگیری از هم.

اگر شما مدرس هستید، یعنی شخص حقیقی یا حقوقی هستید که برای ما محتوای آموزشی تولید کرده اید، علاوه بر توافقنامهٔ حاضر، توافقنامهٔ مدرس را نیز باید بپذیرید و آن توافقنامه نیز شامل حال شما می شود. در هر جا که برای شما به عنوان مدرس، بین این توافقنامهٔ حاضر و توافقنامهٔ مدرس تعارضی پیدا شد، معیار برای توافق ما و شما، توافقنامهٔ مدرس خواهد بود.

برای باز کردن حساب کاربری در وبسایت ویکی چرا باید دست کم ۱۸ سال سن داشته باشید. یا اگر زیر 18 سال هستید، تحت نظر والدین از سایت استفاده کنید.

 

اگر به هر شیوه ای از سایت ویکی چرا استفاده می کنید به منزله این است که کلیه قوانین و مقررات ویکی چرا را پذیرفته اید.

 

بخش دوم – یادگیری با ویکی چرا

1. هدف اصلی ما این است که سطح دانش شما را بالا ببریم.

2. محتوایی که در وبسایت ما موجود است، ممکن است رایگان باشد یا اینکه برای کسب دسترسی به آن لازم باشد هزینه ای را پرداخت کنید. چه محتوا رایگان باشد و چه خریدنی، ما به شما این اجازه را می‌دهیم که به روش‌های زیر از آن استفاده کنید (به بیان حقوقی، ما به شما یک مجوز قابل فسخ و غیر انحصاری برای انجام این کارها می دهیم). شما می توانید:

– از افکت ها، تکنیک ها و روش های بیان شده در محتوا، و دانشی که کسب می کنید، برای مقاصد شخصی یا تجاری استفاده کنید، بدون آنکه لازم باشد ذکر کنید آن را از کجا آموخته‌اید (یعنی ارجاع و ذکر منبع)؛

– دارایی هایی که در دسترس‌تان قرار می گیرد – مثل فایل‌های منبع – را استفاده کنید، تغییر دهید، یا دستکاری کنید، اما فقط برای مقاصد شخصی و آموزش خودتان، و نه برای بازتوزیع آنها… یعنی فروش محتوای خریداری شده از این سایت به سایت های دیگر ممنوع است.

بخش سوم – محتوای خریداری‌شده

3. محتوای خریداری شده شامل مواردی مانند دوره های جداگانه خریداری شده، یا دریافت اشتراک است. اولین باری که محتوایی را می خرید، لازم است یک حساب کاربری باز کنید. لطفا ادامهٔ بخش را بخوانید تا چیزهای بیشتری دربارهٔ حساب کاربری ویکی چرا یاد بگیرید. (آنچه که در ازای پرداخت مبلغ دریافت می کنید در اصل «مجوز» استفاده از محتوا است، نه «مالکیت» محتوا.)

4. پرداخت برای محتوای خریداری شده از طریق صفحهٔ اختصاصی هر محتوا انجام می گیرد.

5. وقتی که می خواهید محتوای خریداری شده را ببینید، لازم است وارد حساب خود شوید؛ محتوای خریداری شده در حساب شما ثبت شده است و می‌توانید آن را آنلاین تماشا کنید.

6. ویکی چرا فراهم‌کنندهٔ زیرساخت ارائهٔ محتوا برای شما است و تولید محتوا با مدرسین است. ما تا حدی که امکانات مان اجازه دهد در تولید محتوا به شما کمک می کنیم.

بخش چهارم – استفادهٔ منصفانه

7. شما می توانید محتوای موجود در وبسایت را روی کامپیوتر یا دستگاه خود ذخیره کنید، اما تمامی محتوا تحت سیاست «استفادهٔ منصفانه» قرار دارد. سیاست «استفادهٔ منصفانه» ما چنین حکم می‌کند که استفادهٔ شما از وبسایت، به ویژه از محتوایی که از طریق اشتراک و پرداخت هزینه قابل دسترس می شود، باید منصفانه، واقعی، و معقول باشد. برای مثال، مجموع مقدار محتوایی که دانلود یا بارگذاری می کنید باید با نظر به نیازهای واقعی آموزش و یادگیری شما، و زمان لازم برای اشتغال حقیقی به آن محتوا، معقول و متناسب باشد. ما برای تشخیص اینکه آیا استفادهٔ شما با سیاست «استفادهٔ منصفانه» ما همخوانی دارد یا نه، از صلاحدید معقول خود استفاده می کنیم.

بخش پنجم – حساب ویکی چرا

8. شما مجاز نیستید که نام کاربری و رمز ورود حساب خود را در اختیار هیچ کس دیگری قرار بدهید، و یا به کسی اجازه بدهید به حساب شما و محتوای خریداری‌شده دسترسی پیدا کند. شما مسئول تمام استفاده‌ای هستید که از وبسایت و محتوای خریداری‌شده با حساب شما و نام کاربری و رمز ورود شما انجام می‌گیرد. همچنین مسئولیت صحت اطلاعاتی که در حساب خود وارد می‌کنید، با شما است. اگر رمز عبورتان در اختیار فرد دیگری باشد و ما تشخیص بدهیم که حساب شما از کامپیوترها و سیستم های مختلفی استفاده می شود، ممکن است به شما تذکر دهیم یا حساب تان را برای همیشه مسدود کنیم.

9. شما مسئول این هستید که نام کاربری و رمز ورود خود را محرمانه نگه دارید، و برای این کار تلاش لازم و معقول را انجام دهید. هر زمان که از استفادهٔ غیرمجاز از نام کاربری، رمز، حساب، یا محتوای خریداری‌شدهٔ شما مطلع گشتید، باید در سریعترین زمان ممکن به ما اطلاع دهید.

10. ما سعی می کنیم دسترسی بلند مدت به محتوای خریداری شده‌ شما را فراهم کنیم که معمولا برای دست‌کم ۳ سال در دسترس خواهد بود (به جز کتاب الکترونیک و متون و فایل های کمکی که پیشنهاد می‌کنیم بلافاصله آنها را دریافت کنید). با این حال، اگر برای محتوا، اشتراکی دریافت کرده‌اید، تنها تا زمانی که اشتراکتان پابرجا و فعال باشد به آن محتوا دسترسی خواهید داشت. در هر صورت، ما گاهی محتوای خریداری شده را حذف می کنیم، مثلا اگر قدیمی یا منسوخ شده باشد، یا به دلایل قانونی وادار به انجام این کار شویم. چنانچه قصد داشتیم محتوای خریداری شده‌ای (به جز متون و کتاب الکترونیک) را حذف کنیم، تلاش معقولی خواهیم کرد تا به شما از طریق ایمیل اطلاع بدهیم، اما این کار بسته به دلیل یا ضرورتِ حذف، همیشه ممکن نخواهد بود. بطور کلی محتوای خریداری شده توسط شما معمولا برای همیشه در اختیار شما خواهد بود.

بخش ششم – محدود کردن دسترسی به سایت

11. ما در هر زمانی که به نتیجه برسیم که شما از این قوانین و شرایط و یا هر قانون دارای موضوعیت، تخطی کرده اید، ممکن است دسترسی شما به حسابتان را بسته و یا محدود کرده، معلق کرده، یا ملغی کنیم. این کار ندرتا ممکن است برای کسانی که قوانین را رعایت نمی کنند انجام شود.

12. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط عامل پرداخت (که خارج از کنترل ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود، و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینهٔ شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد.

بخش هفتم – عودت وجه

13. اگر به عنوان یادگیرنده از دوره‌ای ناراضی باشید و در طی مدت 48 ساعت از لحظه‌ پرداخت برای دسترسی به آن دوره، برای عودت وجه پرداختی برای آن دوره درخواست دهید، چنانچه شرایط خاص مندرج در بند بعدی را برآورده کند، ویکی چرا تمامی وجه پرداختی شما برای آن دوره را به شما عودت می‌دهد. در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشد، ویکی چرا از عودت وجه پرداختی شما معذور است.

14. شرایط درخواست عودت وجه از این قرار است: (۱) بیشتر از ۳۰٪ طول دوره را تماشا یا دانلود نکرده باشید. (۲) پس از درخواست عودت وجه، اقدام به تماشا یا دانلود دوره نکرده باشید. (۳) دلیل شما برای درخواست عودت وجه، موجه باشد (مثلا مغایرت طول دوره یا محتوای آن با چیزی که پیش از خرید اعلام شده). داوری موجه بودن دلیل درخواست شما تنها با هیات مولفین ویکی چرا است.

15. لطفا در نظر داشته باشید که اگر به هر دلیلی ما به این باور برسیم که شما از سیاست عودت وجه ما سوءاستفاده می‌کنید، این حق را برای خودمان محفوظ می داریم که حساب کاربری شما را معلق یا مسدود یا ملغی کنیم و استفادهٔ کنونی یا آتی شما از خدمات و محصولات ویکی چرا را محدود یا مسدود کنیم، بدون آنکه دینی برایمان ایجاد شود.

16. پس از دریافت درخواست شما برای عودت وجه، طی ۲۴ ساعت کاری با شما از طریق ایمیل یا تلفن برای بررسی علت درخواست تماس گرفته می شود. در صورتی که درخواست شما شرایط بند قبلی را داشته باشد و مورد تایید قرار بگیرد، طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری درخواست شما بررسی شده و مجوز شما برای استفاده از آن محتوا لغو می‌شود و محتوای خریداری شده که وجه آن عودت داده خواهد شد، از حساب شما حذف می‌گردد.

17. ما وجه برگشتی را به کارت بانکی واریز خواهیم کرد و این کار بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری طول می کشد.

18. برای درخواست عودت وجه، از طریق تماس با بخش پشتیبانی اقدام فرمایید.

بخش هشتم – مالکیت و استفاده

19. مالکیت محتوا یا مجوز بهره بردای از محتوا، متعلق به ما، یا مدرسان و تولیدکنندگان اصلی محتوا می‌باشد. همچنین حقوق طراحی، ترکیب، و نما و حس وبسایت متعلق به ما است. کلیهٔ محتوای موجود در ویکی چرا مشمول حقوق مالکیت معنوی و حقوق مؤلف می‌شود.

بخش نهم – چه کارهایی با محتوا نمی توانید انجام بدهید

20. کسب و کار ما، و کسب وکار تولیدکنندگان و مدرسان ما، بر پایهٔ مالکیت معنوی است، که شامل حقوق مؤلف نیز می‌شود. ما باید از حقوق مالکیت معنوی خود دفاع کنیم، تا بتوانیم همچنان این بستر و محتواهای فوق العاده را برای شما فراهم کنیم. شما با رعایت حقوق مالکیت معنوی، به رشد و توسعهٔ محتوای آموزشی فارسی کمک می کنید.

21. شما با استفاده از ویکی چرا، می‌پذیرید که هیچ محتوایی را بازتوزیع نمی کنید، کپی نمی کنید، تغییر نمی‌دهید، انتقال نمی‌دهید، واگذار نمی‌کنید، نمی‌فروشید، اجاره نمی‌دهید، قرض نمی‌دهید، ویرایش نمی‌کنید، اقتباس نمی‌کنید، و در قالب دیگری قرار نمی دهید (مگر آنکه مشخصا در این توافقنامه اجازه داده شده باشد)، و از این محتوا برای هیچ مقصودی که ما مشخصا بیان نکرده ایم، استفاده نخواهید کرد. اگر محتوای ما را دوست دارید، به جای آنکه محتوای وبسایت را برای دیگران بفرستید، لطفا دیگران را به استفاده از وبسایت ما تشویق کنید!

22. علامات تجاری و لوگوهای داخل وبسایت، متعلق به ویکی چرا هستند، و شما نباید بدون اجازه و تایید مالک آنها، از آنها استفاده کنید.

بخش دهم – تعهدات خاص مدرسان

23. اگر شما دوره‌ای به دانشجویان درس می دهید و می آموزید، شما «مدرس» هستید و شرایط و قوانین اضافه ای زیر نیز شامل حال شما می‌شود:

 1. دوره های شما ممکن است تایید نشوند و این تصمیم برعهده ویکی چرا است که دوره را تایید یا رد کند.
 2. شما باید ابتدا فرم همکاری با ویکی چرا را تکمیل کنید.
 3. شما (مدرس) برای تمامی محتوایی که به ویکی چرا ارائه می دهید، مسئول هستید مالکیت یا مجوزها، حقوق، رضایتنامه‌ها، اجازه‌نامه‌ها و صلاحیت لازمه را داشته باشید که بتوانید مجوزهای مربوطه را به منظور بازتولید، توزیع، اجرای عمومی (از جمله به شیوهٔ پخش دیجیتال صوتی)، نمایش عمومی، پخش عمومی، ترویج، بازاریابی، و همچنین استفاده و بهره‌گیری از هر بخش از محتوای ارائه شده را، به ما اعطا کنید. و شما مسئول آن هستید که هیچ بخشی از محتوای ارائه شده، هیچگونه حق مالکیت معنوی از شخص ثالثی را زایل یا مخدوش یا غصب نکند؛
 4. شما معلومات، اعتبارنامه‌ها و تخصص لازم، شامل تحصیلات، تعلیمات، دانش، و مهارت‌های مربوطه را برای تدریس و ارائهٔ خدمات مورد نظر از طریق سایت و محصولات آن را دارا هستید؛
 5. هیچگونه محتوای نامناسب، آزارنده، توهین‌آمیز، نژادپرستانه، نفرت‌آمیز، تبعیض‌آمیز، هرزه، نادرست، گمراه‌کننده، جعلی، بدنام‌کننده، هجوآمیز و افتراآمیز منتشر نمی‌کنید؛
 6. هیچگونه تبلیغ، محتوای ترویجی، هرزنامه، نامه‌های زنجیره‌ای، طرح هرمی، یا هر شکل دیگری از درخواست و وسوسهٔ غیرمجاز و نامطلوب را در محتوا یا به کاربران در وبسایت عرضه نمی‌کنید؛
 7. شما از محصولات و محتوای وبسایت برای هیچ کسب‌وکاری غیر از فراهم آوردن آموزش، تدریس، و خدمات آموزش درسی به دانشجویان استفاده نمی‌کنید؛
 8. شما وارد هیچگونه فعالیتی نمی‌شوید که باعث شود ویکی چرا وادار به کسب مجوز یا پرداخت هرگونه حق امتیاز به شخص ثالثی گردد، از جمله و برای مثال، پرداخت حق امتیاز استفاده از هر گونه اثر موسیقی یا صدای ضبط شده؛
 9. شما هیچ بخشی از محتوای سایت ویکی چرا را کپی نمی کنید، تغییر نمی دهید، یا بازنشر نمی کنید، به جز مواردی که در «توافقنامهٔ مدرس» اجازه داده شده است؛
 10. به هیچ شکلی مانع یا مزاحم کار دیگر مدرسان در جهت ارائهٔ خدمات یا دوره‌هایشان نمی‌شوید؛
 11. اطلاعات همکاری و حساب کاربری خود را نگهداری می‌کنید، و از دقت و صحت تمامی اطلاعات آنها اطمینان کسب می‌کنید.
 12. چنانچه کاربری به دنبال خدمات شما بود، (برای مثال در قسمت نظرات سوالی از شما پرسید،) در طی مدت ۷۲ ساعت به آن پاسخ می دهید و کیفیت خدمات خود را در سطحی متناسب با استانداردهای رشته تخصصی خودتان یا به‌طور کلی خدمات آموزشی، حفظ می کنید؛
 13. شما بالای ۱۸ سال سن دارید، یا چنانچه ندارید، یک ولی قانونی یا والد شخص ثالث دارای سن قانونی باید با این شرایط و ضوابط و شرایط و ضوابط مدرسان موافقت کرده باشد و مسئولیت و تعهدات عملکرد شما و برآوردن آنها را بپذیرد.

24. شما به عنوان «مدرس»، می‌پذیرید که دانشجویان حق پس گرفتن وجه‌شان را طبق شرایط بخش عودت وجه دارند. نه مدرس و نه ویکی چرا هیچ دریافت، دستمزد، یا کمیسیونی بر روی هرگونه تراکنشی که برای آن عودت وجه تایید و اجرا می‌شود، ندارند. در شرایطی که پس از پرداخت سهم فروش به مدرس، دانشجویی درخواست عودت وجه خود برای یک دوره را نماید، ویکی چرا این حق را برای خود محفوظ می دارد که یکی از این دو کار را انجام دهد: (۱) مبلغ مورد نظر را از نوبت بعدی پرداخت به مدرس کسر کند (۲) یا در صورتی که پرداخت آتی در پیش نباشد یا آنکه مبلغ احتمالی‌اش کمتر از وجه مورد نظر باشد، بازگرداندن وجه مورد نظر که دانشجویان برایش درخواست عودت داده‌اند را از مدرس طلب کند.

بخش یازدهم – محتوای شما

25. همانطور که قبلا گفتیم، شما می توانید از افکت‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های بیان شده در محتوا و دانشی که کسب می‌کنید، برای مقاصد شخصی یا تجاری استفاده کنید. وقتی دانش‌تان را مستقل از دارایی‌هایی مثل فایل‌های منبع به کار می‌گیرید، مالک حقوق چیزی هستید که خلق می‌کنید.

26. قوانین کامنت ها و نظرات در ویکی چرا : ما دوست داریم که شما در گفتگوها شرکت کنید.شما خیلی وقت‌ها این امکان را دارید که روی مطالب وبسایت ما نظر بدهید. شما مالک حقوق معنوی هر چیزی هستید که در محتوایتان آمده است، اما با قرار دادنش روی وبسایت ما به ما این اجازه (مجوز) را می‌دهید که از آن در وبسایتمان استفاده کنیم. این اجازه شامل اجازهٔ نشر محتوا (یا منتشر نکردن محتوا)، درج آن، ذخیرهٔ آن و یا حذف آن می‌شود.

27. ما حق حذف هرگونه محتوای کاربر را به هر دلیلی که به صلاحدید خودمان تشخیص بدهیم، برای خودمان محفوظ نگه می‌داریم. ممکن است پیش از چنین کاری، اخطار یا دلایلی به کاربر ارائه کنیم، اما ملزم به چنین کاری نیستیم و این کار همیشه ممکن نخواهد بود. ما مسئولیتی در قبال هرگونه محتوایی که از سوی دیگران در وبسایت ما منتشر می‌شود نمی‌پذیریم، ولی تمام تلاش خودمان را برای سالم نگه‌داشتن محتوای وبسایت انجام می‌دهیم.

بخش دوازدهم – حریم خصوصی

28. به منظور احراز هویت پس از خرید هر آموزش، شماره همراهی که به خود شما تعلق دارد، در ویکی چرا ثبت و فعال می‌گردد. این شماره تلفن جزو حریم خصوصی شما بوده و ما آن را در اختیار هیچ نهاد یا سازمانی قرار نخواهد داد.

29. جمع‌آوری اطلاعات و استفاده از هرگونه اطلاعات شخصی دربارهٔ شما، تحت «سیاست حریم خصوصی» ما قرار دارد. ما تنها می‌توانیم اطلاعات شخصی که در رابطه با استفاده‌تان از وبسایت برای ما آشکار می‌کنید را برای مقاصد معینی استفاده کنیم که در سیاست حریم خصوصی ما توضیح داده شده است. پذیرش این سیاست، بخشی از توافقنامهٔ شرایط و قوانین استفاده از وبسایت می‌باشد.

30. ما جزئیات اطلاعات شما را به شرکت‌های بازاریابی نمی‌فروشیم و جزئیات اطلاعات شما را در اختیار دیگران نمی‌گذاریم، مگر برای اجرای قانون، مقررات، یا به درخواست حکومتی.

31. به یاد داشته باشید که هر اطلاعاتی که در وبسایت ما منتشر می‌کنید، اطلاعات عمومی خواهد بود و ممکن است توسط اشخاص دیگر جمع‌آوری و استفاده شود (ما کنترلی روی این مسئله نداریم).

بخش چهاردهم – دغدغه‌های مالکیت معنوی

32. شما بدین وسیله برای بازتولید، توزیع، اجرای عمومی، ارائه، بازاریابی، و یا استفاده و بهره‌گیری از محتوا، در سایت یا در محصولاتش، به ما یک مجوز و حق غیر انحصاری می‌دهید، و همچنین این مجوز و حق غیر انحصاری را می‌دهید که به طور مستقیم یا از طریق شخص ثالث، زیرمجوز آن محتوا را به مدرسان و کاربران برای این اهداف ارائه دهد. پس از انتشار و فروش محتوا، حق پاک کردن محتوای فروخته شده را ندارید چون محتوا باید همیشه برای کاربران بصورت آنلاین در دسترس باشد.

33. ما به حقوق مالکیت معنوی دیگران احترام می گذاریم، از جمله کسانی که آنقدر لطف داشته اند که اجازه داده اند از بخشی از دارایی ها و مطالبشان در وبسایت مان استفاده کنیم. اگر فکر می کنید چیزی در وبسایت ما وجود دارد که مالکیت معنوی شما یا حقوق دیگری از شما را نقض می‌کند، لطفا با ما تماس بگیرید.

34. اگر ادعای شما به طور خاص دربارهٔ حقوق مؤلف است، لطفا اطلاعات زیر را به برای ما ارسال کنید:

 1. آدرس، شماره تلفن، و آدرس ایمیل خودتان؛
 2. شرحی از محل مطلب مورد اتهام؛
 3. شرح کار تحت قانون حقوق مؤلفین که به نظر شما حقوقش نقض شده است؛
 4. اظهاریهٔ شما که تضمین می‌کنید اطلاعات ارائه شده برای ادعایتان صحیح و دقیق است، و شما یا مالک حقوق مؤلف مطلب مورد نظر هستید یا به نیابت از مالک واقعی حقوق مؤلف کار، اختیار عمل قانونی دارید؛
 5. امضای فیزیکی یا امضای معتبر الکترونیک شما.

بخش پانزدهم – کارهایی که در وبسایت ما نمی‌توانید انجام دهید

35. با استفاده از وبسایت ویکی چرا شما موافقت می کنید که این کارها را انجام ندهید:

 1. آدرس ایمیل غیرواقعی ارائه بدهید، هویت دیگران را تقلید یا جعل کنید، یا ارتباط خود با دیگران را به شکل نادرستی نشان بدهید؛
 2. سعی کنید از طریق سایت ویکی چرا به سیستم‌های کامپیوتری یا مطالبی دسترسی غیرمجاز پیدا کنید، یا مهندسی معکوس انجام دهید؛
 3. از طریق سایت ما به جمع‌آوری خودکار اطلاعات دست بزنید روش‌هایی مثل اسپایدرینگ (spidering)، خواندن صفحه نمایش (screen scraping)، دیتابیس اسکریپینگ (database scraping)، یا جمع‌آوری آدرس ایمیل‌ها، و روش‌های دیگر؛
 4. تلاش برای ایجاد وقفه یا تغییر در عملکرد سایت به هر شکلی (مثلا از طریق ارسال انبوه پیام‌های ناخواسته یا (flooding) ایجاد بار روی سرورها، یا وارد کردن ویروس، بمب زمانی (time bomb)، اسب تروآ (Trojan horse)، کرم، کنسل‌بات (cancelbot) یا دیگر روش‌های مخرب کامپیوتری و هک کردن؛
 5. استفاده از ویکی چرا یا هر بخشی از محتوای آن به شکلی که نقض قوانین نافذ باشد، حقوق مالکیت معنوی یا حقوق دیگری را از ما یا دیگران نقض کند، یا اینکه فریب‌کارانه، وقیحانه، گستاخانه، گمراه‌کننده، یا توهین آمیز باشد؛
 6. استفاده از اسکریپت برای دانلود انبوه محتوا؛
 7. تبلیغ، برندینگ، یا محتوای پروموشن (ترویجی) در وبسایت یا محتوای آن وارد کنید؛
 8. به غیر از مواردی که در این توافقنامه اجازه داده شده، دست به کپی، بازتوزیع، انتقال، یا تغییر یا سوء استفاده از محتوا، داده‌ها، یا کد وبسایت بزنید.
 9. بدون کسب اجازهٔ مکتوب قبلی از ما، سعی کنید از محتوا و خدمات ما برای تماس، ترغیب و وسوسه، و به‌کارگیری مدرسان یا کاربران بالقوه برای انجام کار یا استخدام، یا قرارداد تجاری و کاری نامربوط به ما استفاده کنید.
 10. به هر شیوه‌ای، از جمله ترغیب، فریب، وسوسه، سعی کنید از مدرسان یا کاربران دیگر اطلاعات شخصی کسب و استخراج کنید.

بخش شانزدهم – مسئولیت‌ها و رفع مسئولیت‌ها

36. در محل زندگی شما ممکن است برخی قوانین حمایت از مصرف‌کننده وجود داشته باشد. چنانچه این قوانین در موضوعی صدق کنند و نافذ باشند، ما قصدی برای رد یا تغییر آنها نداریم. به اینگونه قوانین، قوانین مصرف‌کنندهٔ ردناپدیر می‌گوییم.

37. به جز در مواردی که قوانین مصرف‌کنندهٔ ردناپذیر حکم کنند، در باقی موارد:

 1. ما تنها متعهد به وعده‌های صریح و آشکاری هستیم که در این توافقنامه داده‌ایم. در قبال برداشت‌های ضمنی از توافقنامه هیچ تعهد و مسئولیتی نداریم؛
 2. ما تلاش معقولی می کنیم که محتوا یا دسترسی شما به وبسایت بدون وقفه و مشکل باشد و باقی بماند، و اینکه ایرادها رفع شوند و اینکه محتوای وبسایت عاری از ویروس و دیگر اجزاء مخرب باشد، ولی هیچکدام از این موارد را نمی توانیم تضمین صد در صد کنیم و تضمینی نمی دهیم؛
 3. ما تلاش معقولی می‌کنیم که دسترسی شما به وبسایت برقرار باشد، و وبسایت یا محتوای آن از نظر صحت، دقت، به هنگام بودن، کامل بودن، قابل اعتماد بودن، و موارد مشابه برای شما قابل تکیه و قابل اعتماد باشد، ولی هیچکدام از این موارد را نمی توانیم تضمین کنیم و (و مسئول نیستیم).
 4. چنانچه هرگونه خسارت غیرمستقیم یا تصادفی یا ویژه، یا لطمهٔ غیرمستقیم یا تصادفی یا ویژه به درآمد یا سود شما رخ بدهد که ناشی از استفاده از و/یا دسترسی به وبسایت و محتوای آن، و یا ناتوانی در استفاده از وبسایت و/یا دسترسی به وبسایت باشد، مسئولیتی متوجه ما نخواهد بود؛
 5. مسئولیت هرگونه عواقب و خسارت ناشی از برقراری تماس بین شما و هر مدرس یا کاربر دیگری، برعهدهٔ خود شما است.
 6. تا آنجایی که قانون اجازه می دهد، مسئولیت ما در قبال هر نوع تخطی از ضمانت یا شرایط که قابل استثنا و رد نباشد، به انتخاب خودمان، محدود به جایگزینی و یا پرداخت هزینهٔ جایگزینی خواهد بود.

38. دسترسی و قابل استفاده بودن: ما سعی می‌کنیم که شما دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته داشته باشید، و سعی می‌کنیم هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برسانیم. ممکن است به دلیل تعمیر و نگهداری وبسایت، یا دلایل و مشکلات فنی دیگر لازم باشد دسترسی شما به وبسایت یا ارائهٔ خدمات و محتوای وبسایت را موقتا متوقف یا معلق کنیم، ولی سعی می‌کنیم زمانش را بسیار کوتاه کنیم.

39. مالیات، هزینه، و بها: مسئولیت پرداخت تمامی هزینه‌ها و مالیات مرتبط به استفاده‌تان از وبسایت در هر جایی که مالیاتی بر آن بسته‌شده باشد (از جمله مالیات بر حقوق و مالیات بر ارزش افزوده، اگر نافذ و دارای موضوعیت باشد)، با شما است.

40. تغییر در شرایط توافقنامه: ما می‌توانیم در هر زمانی شرایط توافقنامه را تغییر دهیم، اما تمام تلاشمان را خواهیم کرد که اطلاعات مربوط به تغییرات را در وبسایت منتشر کنیم یا با ایمیل به شما اطلاع دهیم. اگر بعد از تغییر شرایط توافقنامه همچنان به استفاده از وبسایت ادامه دهید، به معنی آن است که شرایط جدید یا اصلاح‌شده را پذیرفته اید.

41. قوانین نافذ: ما وبسایت خود را از داخل ایران اداره می‌کنیم. در نتیجه قوانین جمهوری اسلامی ایران نافذ هستند و ویکی چرا از قوانین و مقررات ایران پیروی می‌کند و تحت نظام قضایی ایران عمل خواهد کرد. هر گونه قانونی که به شکل اجتناب ناپذیر و رد ناشدنی در موردی و موضوعی وارد باشد و صدق کند، در آن زمینه قانون نافذ محسوب خواهد شد.

 1.  

بخش هفدهم – تعاریف

42. تعاریف برخی از اصطلاحات به کار برده شده در این توافقنامه از این قرار است:

 1. حساب – حساب شما، درگاه شخصی شما است که از طریق یک نام کاربری (ایمیل) و رمز عبور به آن دسترسی پیدا می‌کنید، و از طریق آن به محتوای خریداری‌شده دسترسی خواهید داشت.
 2. محتوا – تمام انواع نرم‌افزار، فناوری، طرح و طراحی، مطالب، اطلاعات، ارتباطات، متون، کارهای گرافیکی، پیوندها، هنر الکترونیک (electronic art)، انیمیشن‌ها، تصاویر و نگاره‌ها، کارهای هنری، قطعات صوتی، قطعات ویدیویی، عکس‌ها، تصاویر، نقدها، ایده‌ها، آموزش‌ها و دوره‌ها و دیگر داده‌ها و محتوایی که بتواند تحت قانون مؤلفین و مصنفین قرار بگیرد، شامل انتخاب و چیدمان این محتوا، در این توافقنامه «محتوا» تعریف می‌گردد، چه محتوایی که متعلق به ویکی چرا باشد و چه محتوایی که در مالکیت دیگران باشد.
 3. عامل پرداخت – موسسه مالی، بانک یا درگاه پرداختی که از آن برای پرداخت بهای محتوای خریداری‌شده استفاده می‌کنید.
 4. استفادهٔ شخصی – خودآموزی و مقاصد شخصی به جز هرگونه دسترسی گروهی.
 5. محتوای خریدنی – محتوایی که برای شما فراهم آورده‌ایم تا در وبسایت ما بخرید، یا آنکه برای آن به ما پول پرداخته‌اید.
 6. شرایط و قوانین و یا توافقنامه – قرارداد قانونی که شما با ما می‌بندید و شامل این شرایط و قوانین، سیاست حریم خصوصی، و دیگر سیاست‌ها، دستورالعمل‌ها و مقرراتی می شود که در وبسایت ما وجود دارد.
 7. ویکی چرا یا وبسایت – وبسایت، برنامه ها و دیگر خدمات موجود در وبسایت اینترنتی ویکی چرا، به آدرس wikichera.com که تحت شرایط و قوانین این توافقنامه قرار دارند.
 8. شما، یا ضمیر مالکیت «تان» – به معنی هر کاربر وبسایت (شامل کسانی که وارد وبسایت می‌شوند یا وارد حساب کاربری می‌شوند و محتوایی را استفاده یا خریداری می‌کنند، و مدرسان).
 9. برنامه‌های وابسته – هر گونه وبسایت یا سرویس خارج از محدودهٔ ویکی چرا که تحت کنترل ما نمی‌باشد، و ممکن است در وبسایت به آن ارجاع یا پیوندی داده شود.
 10. فایل منبع – هر نوع فایل کمکی که در کنار ویدیوهای آموزشی برای دریافت کردن ارائه شود، که می‌تواند شامل فایل کد برنامه، فایل‌های مدیا و فایل‌های کاری نرم‌افزارهای مختلف، کتاب الکترونیک و موارد مشابه باشد.
 11. دارایی (asset) – هر چیز ملموس یا ناملموسی که قابلیت مالکیت یا کنترل در جهت تولید ارزش دارد و دارای ارزش اقتصادی تصور می‌شود، دارایی محسوب می‌گردد. این شامل تمامی فایل‌ها و محتوای دریافتی شما از وبسایت نیز می‌شود.
5 3 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
Scroll to Top
به بالای صفحه بردن
×

 

سلام!

برای چت کردن در واتس اپ یکی از مخاطبین زیر را کلیک کنید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟