فصل اول : اصول و مقدمات ماساژ
فصل دوم : آموزش آناتومی عمومی
فصل سوم : آموزش فیزیولوژی عمومی
فصل چهارم : تعریف ماساژ
فصل پنجم : تاریخچه ماساژ
فصل ششم : اصول و قواعد کاربرد ماساژ
فصل هفتم : اهداف ماساژ
فصل هشتم : موارد محدودیت ماساژ
فصل نهم : وسایل مورد نیاز برای ماساژ
فصل دهم : انواع روغن ماساژ
فصل یازدهم : اثرات ماساژ
فصل دوازدهم : آموزش سبک ها و متد های ماساژ
فصل سیزدهم : آموزش تکنیک های ماساژ
فصل چهاردهم : ماساژ عمومی بدن انسان
فصل پانزدهم : ماساژ صورت
فصل شانزدهم : ماساژ گردن و کمر
فصل هفدهم : ماساژ پا
1 از 2

تاریخچه علم ماساژ

FavoriteLoadingبه لیست علاقمندی اضافه کن
تاریخچه ماساژ :
 
تاریخچه ماساژ نشان می دهد که ماساژ قدیمی ترین شکل طب جسمانی است که بشر تا به حال شناخته است. با این حال، ریشه کلمه ماساژ نامشخص است.
 می گویند ماساژ از کلمه عربی مش یا مس یا مسح گرفته شده که به معنای فشار دادن نرم است. 
نظریه دیگر این است که از کلمه یونانی ماسئین به معنای ورز دادن است.
 شاید هم از کلمه فرانسوی ماسر به معنای مشت و مال دادن گرفته شده باشد.
ریشه سانسکریت مکه نیز به عنوان فشار آرام ترجمه شده است.
 
 
ماساژ از ابتدای خلقت انسان وجود داشته است. ما هر روز هنگامی که برای کاهش درد یک بخش آسیب دیده از بدن آن را می فشاریم و یا با دست آن را مالش می دهیم در حال انجام ماساژ هستیم.
 
تاریخچه ماساژ در شرق
 
ماساژ شرقی
 
ماساژ در چین
در چین، تاریخ ماساژ به قدمت تاریخ وجود خط، برمی گردد. اولین نگارش در چین( ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد) به ماساژ، طب سوزنی و موزا(سوزاندن گیاهان برای اهداف درمانی) اشاره داشته است. طب سنتی چینی، که یک سیستم جامع روش های درمانی است و مباحثی از قبیل رژیم غذایی، طب سوزنی، طب گیاهی و ورزش، به همراه ماساژ را شامل می شود، از سال ۸۰۰ میلادی به عنوان توئی نا، به معنای واقعی کلمه ( فشار و درک) شناخته شده است. از دیگر موارد در چین، می توان به چی نی تسانگ که تلفیقی از دانش پزشکی و پایه و اساس طب سنتی چینی است و ماساژ را نیز دربر می گیرد، اشاره کرد .
در چین قدیمی ترین متن ثبت شده طبی نی چینگ است که امپراتور زرد آن را نوشته و ارجاع های متعددی به کاربرد ماساژ برای شفابخشی دارد.
 
ماساژ در تایلند
شیواگا کومار به عنوان بنیانگذار ماساژ سنتی تایلندی و پزشکی تایلندی شناخته می شود. شیواگا، پزشک بودا بود و یک سیستم درمان که ترکیبی از طب فشاری، بازتاب درمانی و حرکات یوگا بود را تدوین کرد. ماساژ سنتی تایلندی به طور کلی براساس ترکیبی از سنت های هندی و چینی پزشکی است. شیواگا امروز به عنوان (پدر طب) در تایلند شناخته شده است.
 
ماساژ در هند
آیورودا، پزشکی سنتی هندی است که ماساژ با روغن های خاص برای اهداف خاص جزئی از آن می باشد. کتاب های باستانی آیورودا و سوابق سانسکریت نشان می دهد که ماساژ در هند از قدیم الایام وجود داشته است.
 
ماساژ در ایران
در طب سنتی ایرانی ماساژ نیز جایگاهی دارد. در ایران استفاده از روغن های خاص برای اهداف درمانی بسیار مهم است. وجود دلاک ها در حمام ها و خزینه ها برای از بین بردن خستگی های عضلانی و بین مفصلی بیانگر وجود ماساژ در تاریخ ایران است. در طب سنتی ایران، دلاک دستکاری دستی و یا مشت و مال معنی می دهد. غمز، نوع دیگری از ماساژ ایرانی است که کاربرد درمانی دارد و حکیمان و طبیبان طب سنتی از آن برای برطرف کردن تجمع سودا استفاده می کردند. باید توجه داشت که درمان با روغن بخشی از رژیم زیبایی همسران خشایار شاه بوده است.
 
 
ماساژ در ترکیه
به طور سنتی در یک حمام ترکی انجام می شود. قدمت اولین حمام ترکی به زمان یونانیان باستان و رومی ها باز می گردد. حمام ترکی جانشین مستقیم حمام رومی شد و جایگاه ویژه ای در سنت ترکیه برای صدها سال بدست آورد. در ماساژ ترکیه ای سه هدف اصلی آرامش، رفع خستگی و ترویج بهداشت و درمان می باشد. حمام به طور سنتی دارای سقف گنبدی که از نور خورشید برای روشنایی تغذیه می نماید، می باشد.در ماساژ ترکیه ای از کف صابون برای لغزش دست استفاده می شود .کف حمام از سنگ مرمر می باشد و تمرکز تکنیک ها بیشتر روی بازوها، شانه ها، گردن، پاها، سینه و پشت است.بدن شما توسط آب گرم شسته می شود تا لایه های مرده پوست بازسازی شود
 
 
 
ماساژ مراکش
به طور سنتی در حمام های محلی در مراکش ارائه می شود و از سنت های باستانی فرهنگ اسلامی نیز است. آب اصل مهم در ماساژ مراکشی است .آب گرم و ولرم برای هر دو شستشو استفاده می شود. ماساژ مراکش در مراحل مختلفی انجام می شود و ماساژ با نشستن یک اتاق بخار گرم برای عرق کردن و شل کردن عضلات شروع می شود. مرحله بعد استفاده از حرکات مالشی سریع و ورز دادن عضلات می باشد. در نهایت یک اتاق سرد تعبیه شده است که فرد در آن می تواند دراز بکشد و یک نوشیدنی نیز میل نماید.
 
 
تاریخچه ماساژ در غرب
 
تاریخچه ماساژ در تمدن غرب به ریشه های طب غربی در یونان باستان برمی گردد.
 
ماساژ در یونان
 ۵۰۰ سال قبل از میلاد در یونان، بقراط که او را پدر طب غربی می دانند، از ماساژ نیز برای درمان استفاده کرده است. در اوایل قرن پنجم قبل از میلاد، پزشک یونانی به نام بقراط، که پدر علم طلب نیز نامیده شده، می نویسد: مالش دادن می تواند مفصلی را که خیلی شل است محکم کند و مفصلی را که خیلی سفت است شل کند. مالش شدید باعث استحکام، مالش زیاد باعث هدر رفتن بعضی قسمت ها و مالش متوسط باعث رشد آن ها می شود. مطابق با گفته بقراط، یک پزشک باید در خیلی چیز ها از جمله ماساژ تجربه داشته باشد. او معتقد بود که ماساژ همراه با هوای تازه، غذای خوب، حمام، موسیقی، استراحت و دیدار دوستان، کلیدی برای درمان بیماری است. تا چند دهه پیش ماساژ در غرب به عنوان خدمات لوکس استفاده می شدکه آن را فرانسویان از چین وارد اروپا کرده بودند.
 
ماساژ در سوئد
ماساژ سوئدی توسط یک فیزیولوژیست سوئدی به نام پرهنریک لینگ، براساس آناتومی و فیزیولوژی با نام پزشکی ژیمناستیک ابداع شد. پرهنریک لینگ را به عنوان پدر ماساژ مدرن غربی می شناسند. وی در موسسه ای در استکهلم، ماساژ و حرکات ژیمناستیک را به صورت ترکیبی آموزش می داد. ماساژ سوئدی به عنوان جنبش درمان در اروپا شناخته شده و در سال ۱۸۵۰ توسط دو برادر به نام های دکتر جرج تیلور و دکتر چارلز تیلور به ایالات متحده معرفی شد. امروز این ماساژ را که پایه و اساس انواع دیگر ماساژ غربی، از جمله ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمقی و ماساژ آروماتراپی است به عنوان ماساژ سوئدی می شناسند. روش مدرن ماساژ سوئدی از طریق مطالعه بر روی فیزیولوژی، ژیمناستیک و با اقتباس از تکنیک های ماساژ چین، مصر، یونان و رم ساخته شده است.
error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
اسکرول به بالا