فصل اول : اصول و مقدمات ماساژ
فصل دوم : آموزش آناتومی عمومی
فصل سوم : آموزش فیزیولوژی عمومی
فصل چهارم : تعریف ماساژ
فصل پنجم : تاریخچه ماساژ
فصل ششم : اصول و قواعد کاربرد ماساژ
فصل هفتم : اهداف ماساژ
فصل هشتم : موارد محدودیت ماساژ
فصل نهم : وسایل مورد نیاز برای ماساژ
فصل دهم : انواع روغن ماساژ
فصل یازدهم : اثرات ماساژ
فصل دوازدهم : آموزش سبک ها و متد های ماساژ
فصل سیزدهم : آموزش تکنیک های ماساژ
فصل چهاردهم : ماساژ عمومی بدن انسان
فصل پانزدهم : ماساژ صورت
فصل شانزدهم : ماساژ گردن و کمر
فصل هفدهم : ماساژ پا
1 از 2

وسایل و تجهیزااااات

FavoriteLoadingبه لیست علاقمندی اضافه کن
  • چوب استیک

چوب استیک ماساژ یک قطعه چوب بصورت استوانه ای یا چهار زاویه ای می باشد . این چوب برای انجام تکنیک های ماساژ فشاری استفاده می شود.مزایای استفاده از این چوب این هست که تا حدودی می تواند از آسیب های احتمالی در انگشتان ماساژور بکاهد هر چند که این چوب به هیچ عنوان اثراتش قابل مقایسه با انگشتان نیست.

انواع مختلفی از چوب استیک شامل چوب استیک اشکی ، چوب استیک ماساژ صلیبی تایلندی ، جوب استیک سه گوش و … در بازار موجود می باشد.

استیک ماساژ ستاره ای
استیک ماساژ
استیک ماساژ سه گوش تایلندی
استیک ماساژ صلیبی تایلندی
استیک ماساژ اشکی
  • رول چوبی ماساژ
رول چوبی ماساژ از جمله وسایلی است که ماساژور با آن می تواند در ماساژ ریلکسیشن استفاده نماید.کار این چوب ها بدین صورت است که بافت را ما بین غلتک های خود قرار میدهد و همچنین کمک به افزایش گردش خون در آن موضع می نماید.
کاربرد دیگر این وسیله در ماساژ صورت نیز می باشد.
چوبی ماساژ
  • وردنه ماساژ 

از وردنه ماساژ برای انجام تکنیک های مالشی بر روی پوست استفاده می شود.

در هنگام کار با وردنه ماساژ مراقب فشاری که به بدن وارد می کنید باشید.

ماساژ
ماساژ
  • لوسیون های ماساژ

لوسیون های ماساژ برای هدف های مختلفی تولید می شوند.لوسیون ماساژ در دو نوع شیمیایی و گیاهی تولید می شوند.لوسیون های گیاهی گزینه مناسب تری نسبت به لوسیون های شیمیایی هستند.خاصیت دیگر لوسیون ها قابلیت جذب بالای آن توسط پوست و رایحه های متنوع آن می باشد.
لوسیون های ماساژ دارای دسته بندی های مختلفی مانند :
لوسیون سرد
لوسیون گرم
لوسیون کودک
لوسیون های ضد درد
لوسیون های پزشکی
 و . . .
چنانچه لوسیون مورد نظر شما بصورت شیمیایی باشد امکان بوجود آمدن حساسیت مثل خارش روی پوست را دارد.

در قسمت روغن ها انواع مختلف لوسیون را توضیح میدهم

ماساژ
ماساژ گل
9tpm aroma for web
  • هیتر سنگ ماساژ

شما ماساژور عزیز برای انجام یک جلسه ماساژ سنگ داغ نیاز به وسیله ای دارید که با آن بتوانید سنگ های خود را گرم نمایید.اسم وسیله ای که در ماساژ هات استون یا سنگ داغ کاربرد دارد هیتر می باشد.هیترها برای گرم کردن سنگ های ماساژ مورد استفاده قرار می گیرند.هیتر دارای درجه برای تنظیم دمای داغ شدن سنگ های ماساژ می باشد.
متاسفانه قیمت بالای هیتر باعث شده است که اغلب ماساژورها سراغ وسیله جایگزین بروند.البته هدف ما گرم کردن سنگ ها در یک دمای خاص می باشد و شما می توانید با هر وسیله ای که این خاصیت را برای شما فراهم نماید استفاده کنید.

استفاده از توستر ، پلوپز یا سایر وسایل که مجهز به تنظیم دما می باشند می توانند با رعایت امنیت برای گرم کردن سنگ های داغ مورد استفاده قرار بگیرد.

سنگ ماساژ
2هیتر سنگ ماساژ
  • مت ماساژ

مت ماساژ ، زیرانداز ، تشک یا حصیر نیز نامیده می شود . وسیله ای که ماساژ گیرنده روی آن دراز کشیده و ماساژ را دریافت می نماید . امروزه با تنوع تخت های ماساژ خیلی کم از مت های ماساژ استفاده می شود ولی با این حال هنوز طرفدارانی را در بین ماساژورها دارد .
مت های ماساژ معمولا بیشترین کاربرد را در سبک تای ماساژ دارند چون در این سبک درمانگر می بایست اندام های فرد را در حالت های گوناگون قرار بدهد . البته مت ماساژ به وسایل ساپورت یا حمایت کننده نیز اطلاق می شود . مانند وسایلی که به صورت استوانه هستند و در زیر زانو یا قسمت های دیگر قرار می گیرند .
مزایای مت ماساژ
حمل و نقل آسان
بسیار مطمئن و راحت ( عدم وجود پایه و ارتفاع )
نصب و جمع آوری سریع
مطابق با شرایط استراحت برخی افراد( درازکش )
مناسب برخی سبک ها مثل تای و شیاتسو
معایب مت ماساژ
اعمال حرکات برای ماساژور همراه با دشواری است .
به لحاظ بهداشتی چون روی کف انجام می شود مناسب نیست .
برای سالمندان مناسب نیست .

ماساژ 1
ماساژ 2
massage mat
  • صندلی ماساژ

ماساژی که روی  صندلی اجرا می شود  به نامهای ماساژ درمحل یا ماساژ در شرکت نیز شناخته می شود . صندلی های ماساژ معمولا در محیط هایی که فضای زیادی در اختیار نیست کاربرد دارند . امروزه در خیلی از مکانهایی که دارای رفت و آمد زیادی هستند مثل ایستگاه های مترو ، کتابخانه ها ، نمایشگاهها و . . نیز به چشم می خورند . با توجه به هزینه و زمان کمتری که درمان ماساژ بروی صندلی های ماساژ هست طرفداران بیشتری نسبت به ماساژ روی تخت را به خودش جلب کرده است . در انجام ماساژ روی صندلی چون فرد در وضعیت های بدنی قرار می گیرد که برایش مطلوب و راحتر می باشد ، احساس رضایتمندی بیشتری دارد .
تنوع صندلی ها و یا مبل های ماساژور(برقی) روز به روز در حال افزایش است و مدل هایی نیز جدیدا با حوضچه های آب گرم عرضه شده اند . در این صندلی ها اکثر حرکات یک ماساژ واقعی مانند حرکات نیدینگ ، ضربه ایی و . . . شبیه سازی شده است . مدت زمان ماساژ نیز در این سیستم قابل تنظیم است .
صندلی های ماساژ ساده نیز دارای وزن سبک و قابلیت حمل راحت می باشند . این صندلی ها فضای خوبی برای حرکت ماساژور را در اختیار وی قرار می دهد . با نصب تجهیزات جانبی ، حرکت بدنی فرد ماساژ گیرنده به حداقل می رسد . صندلی های ماساژ برای قسمت های صورت ، دست ، سینه و نشیمنگاه دارای ابزار حمایت کننده ( ساپورت ) می باشد.
ماساژور ها باید دقت داشته باشند که در انجام ماساژ با تخت مهارت بیشتری دارند یا صندلی . چون ارائه یک ماساژ خوب شرط اول برای جلب رضایت مشتری می باشد . همچنین ماساژورها هنگام کار با صندلی ماساژ باید با وضعیت های بدنی فرد ماساژ گیرنده آشنایی کامل داشته باشند .
یکی از ابزارهای ماساژ ، صندلی یا مبل های ماساژ می باشد که بر دو نوع شناخته می شوند:
۱: صندلی های ماساژ ساده ( ماساژ با دست )
۲: صندلی های ماساژور برقی ( اتوماتیک )
مزایای صندلی ماساژ
حمل و نقل آسان
در هر مکانی قابل اجرا می باشد .
وزن سبک
نیاز به محیط کمتر برای ارائه ماساژ
در برخی بیماری ها و همچنین سه ماهه آخر بارداری به صورت اختیاری انجام می شود .
آسان به وسایل فرعی متصل می شود .
معایب صندلی ماساژ
دسترسی به بعضی از نقاط بدن دشوار است.
ماساژ بین دو زانو برای برخی  مشتریان مطلوب نیست .

ماساژ
download
  • توپ ماساژ

اگر شما به دنبال یک ابزار ارزان برای ماساژ دادن خود یا دیگران هستید می توانید از توپ های ماساژ استفاده کنید . این توپ ها با برجستگی های تکه تکه ای که دارند شبیه یک جوجه تیغی هستند . از این وسیله می توان در قسمت های مختلف بدن استفاده کرد . این توپ های به اندازه ای کوچک هستند که براحتی می توان از آنها در قسمت های مختلفی از بدن مانند دست ، گردن ، پا و یا پشت استفاده کرد .
یکی از بهترین راههای ماساژ کف پا استفاده از این وسیله است . شما می توانید با اعمال یک فشار ملایم و ریتم آرام بهترین فواید ماساژ در کف پا را دریافت نمایید . همچنین شما می توانید با استفاده از این توپ ها پشت دوست خود را ماساژ دهید و دیگر از انگشتان خود استفاده نکنید .  توپ های ماساژ همچنین با عنوان توپای ریلکسی نیز شناخته می شوند . این توپ ها با شکل خاص خود باعث افُزایش جریان خون و تحریک عضلات می شوند و در کف پا باعث تحریک سیستم عصبی این نقطه می شوند .
توپ های ماساژ می توانند بین شما و دیوار قرار بگیرند و با عمل رولینگ خود باعث ماساژ پشت و گردن شما شوند.ماساژ با این توپ ها می تواند مستقیم از روی پوست یا روی لباس انجام شود.  البته اگر می خواهید از آن بروی پوست استفاده کنید از روغن استفاده نکنید چون باعث لغزندگی بیش از حد می شود و از کیفیت ماساژ می کاهد. میزان فشاری که با این توپ ها به بدن وارد می کنید به آستانه تحمل فرد نیز بستگی دارد و اعمال فشار بیش از حد ممکن است باعث ناراحتی وی شود .
هشدار مهم
اگر شما دارای آسیب در بافت ها هستید و یا نشانه ای از کبودی ، شکستگی و یا زخم هستید حتما قبل از استفاده از این وسیله با پزشک خود مشورت نمایید . برای تمیز نگهداشتن این وسیله نیز می توانید توپ را با آب گرم و صابون بشویید و یا از ترکیب آب و لیمو استفاده کنید .
برخی از خصوصیات دیگر توپ های ماساژ
 مناسب برای استفاده در مراکز درمانی 
 سهولت در حمل و نقل
•  بسیار سبک و ارزان
 مناسب برای ماساژ پوست، فاسیا و عضلات
 دارای ۲۳۰ نقطه برجسته
 افزایش جریان خون
 افزایش تحریک سیستم عصبی

ماساژ 1
ماساژ 2
ماساژ 3
error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
اسکرول به بالا