اصطلاح زوپا(متن)

ZOPA چیست؟

حالا که با واژه بتنا یا همان ارزش ذخیره آشنا شدید، میخواهم توضیحاتی در مورد یکی دیگر از اصطلاحات رایج مذاکره ارائه کنم. ZOPA به معنای “محدوده ی توافق احتمالی” است. به عنوان مثال، در درس اولی که در مورد مذاکره ایب و بی برای تقسیم یک کیک به ابعاد 9 بود، ایب باید حداقل 1 تکه از کیک رو بگیره چرا که به تنهایی میتونه خودش هم همین قدر به دست بیاره( این همون ارزش ذخیره یا بتنا است)
ایب بیشتر از 7 تا نمی تونه بگیره. در عین حال بی هم نمیتونه کمتر از ارزش ذخیره ی خودش که 2 هست بگیره!
بنابراین ZOPA با توجه به انچه که ایب به دست میاره اندازه گیری میشه. یادتون باشه که اندازه ZOPA به اندازه همون سایز کیک است (1-7) .پس اگر ZOPA وجود نداشته باشه، هیچگونه معامله ای هم وجود نخواهد داشت و اصولا کیکی وجود نداره که بخواین سرش چونه بزنین.

در مذاکره ی شانگ، او به خوبی می دانست که اندازه ی ZOPA حداقل 200 دلاره. ارزش ذخیره ش هم 300 دلار بود. و اولین پیشنهاد آژانس 500 دلار بود. زمانی که شانگ پیشنهاد رقم 1200 دلار رو کرد، می خواست ببینه که در واقع ZOPA رو تا چه حد میتونه گسترش بده. مشخص شد که شانگ نه فقط می تونست به عدد 1200 دلار برسه، بلکه در نهایت 1500 تا گرفت. در واقع اگر آژانس نمی گفت که برای ستاره ی وبدیوی تبلیغاتی شان چقدر می پردازند، این اتفاق نمی افتاد.
عنوان کردن اصطلاح ZOPA فقط به خاطر اینه که باهاش آشنا باشید و اگر جایی چنین چیزی شنیدید، بدونید که قضیه از چه قراره. وگرنه ترجیح من براینه که از همون استعاره ی کیک سیب(پای) استفاده کنم.

error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
اسکرول به بالا