وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
153 هزار تومان
شروع کنید
این دوره در حال حاضر بسته است

درمان افسردگی، دائمی، در منزل و بدون دارو - 2020 ( سال 1399)

اسرار درمان افسردگی و راهنمای درمان قطعی افسردگی بدون دارو

علی رغم این موضوع که شیوع افسردگی در کل دنیا طی سالهای اخیر در حال افزایش بوده است ، دستیابی به موفقیت درمانی و درمان افسردگی بسیار آسانتر از آن است که بسیاری از مردم به آن باور دارند. فقط کافی است شیوه درمان درست غیر دارویی را یاد بگیرید!

 این دوره بسیاری از باورهای غلط و افسانه های رایج اشتباه را که پیرامون افسردگی و نحوه درمان آن است ، اصلاح می کند. همچنین این دوره به شما اطلاعات عملی و اصولی را می دهد که انقلابی در درمان افسردگی برای افراد فارسی زبان در سراسر دنیا ایجاد می کند.

 

در طول این دوره ، شما موارد زیر را خواهید آموخت:

 

 • راهنمایی عملی برای شکستن سریع الگوهای ایجاد کننده و تشدید کننده افسردگی.
 • علت افسردگی
 • چگونه می توان الگوهای مرتبط با عادات منفی را شناسایی و تغییر داد.
 • مشکل اساسی در مورد افسردگی چیست و چرا افسردگی در حال افزایش است.
 • چرا برخی از اشکال روان درمانی و یا دارودرمانی می تواند افسردگی افراد را بدتر کند.
 • اولین قدم ها و موثرترین استراتژی ها برای بهتر شدن از سیکل معیوب افسردگی چیست.
 • چگونه افکار منفی مان را کنترل کنیم و احساسات مخرب خود را مدیریت کنیم.
 • و صدها موضوع جالب دیگر

 

خواه بخواهید این اطلاعات را برای خودتان استفاده کنید ، یا اگر می خواهید به شخص دیگری که می دانید افسرده است (به دلایل شخصی یا شغلی) کمک کنید ، این دوره میتواند اولین قدم و شاید تنها اقدان نورد نیاز شما باشد.

متأسفانه ، راههای غلبه بر افسردگی چیزی نیست که معمولاً در مدرسه یا دانشگاه درباره آن یاد بگیرید.

 

این دوره به گونه ای طراحی شده است که به شما اطلاعات عملی و قابل فهم ارائه می دهد و می توانید نتیجه این درمانها را به سرعت مشاهده کنید ، بنابراین پس از اتمام  درمان، می توانید کنترل کامل احساسات خود را مجدداً بر عهده بگیرید و مسیر باقیمانده زندگی خود را به سمت جلو حرکت دهید.

 

درمان افسردگی در منزل چه بخشهایی دارد؟

محتوای دوره شامل چه بخشهایی است:

ویدئو:   10 ساعت

صوت:  5 فایل

متن:  3500 کلمه

آزمون: 4 آزمون 

دوره درمان افسردگی برای چه کسانی مناسب تر است؟

گروه اول:   مبتلایان به افسردگی خفیف تا شدید

گروه دوم:  مدیران و تجاری که میخواهند هوش و توانایی عاطفی خودشان را بهبود بخشند

گروه سوم:  افرادی که یکی از عزیزان شان افسردگی دارد و میخواهند به آن فرد کمک کنند 

گروه چهارم: درمانگران ، مشاوران ، روانشناسان ، معلمان و رهبران گروه های اجتماعی

سوال و جواب های رایج درمورد علت و درمان افسردگی

افسردگی چیست؟

افسردگی مشکلی در نحوه برقراری ارتباط و تنظیم مدارهای تفکر ، احساس و عملکرد مغز با یکدیگر است. وقتی افسردگی رخ می دهد، مغز در الگوهای خاصی از فعالیت و واکنش پذیری گیر می کند.

متأسفانه ، مغز برخی افراد نسبت به گیر افتادن در مارپیچ رو به پایین افسردگی و اضطراب حساسیت بیشتری دارد. 

تصور اینکه افراد در معرض ابتلا به افسردگی بیشتر کسانی هستند که زندگی پر از سختی دارند معمول است. بله ، وقایع منفی زندگی ، مانند از دست دادن شغل یا از دست دادن همسر ، می تواند افسردگی را تسریع کند ، اما یک زندگی به ظاهر خوب نیز می تواند تغییر کند و گاهی براحتی خراب شود مانند رفتن به دانشگاه ، بازنشستگی یا مهاجرت به یک کشور یا شهر جدید. اما مهمتر از همه اینکه، افسردگی بیشتر مربوط به عملکردهای ذاتی و درونی مغز شماست تا شرایط خارجی.

آیا شما کمال گرا هستید؟

پاسخ شما به استرس چیست؟

آیا از احساسات خود آگاهی دارید ، یا آنها را بطور شدیدی سرکوب می کنید؟

آیا دریافت کمک از دیگران برای شما دشوار است؟

آیا احساسات شما حتی احساسات مثبت بر شما غلبه می کنند؟

تفاوت های ظریف در مدارهای مغزی می توانند خطر گیر افتادن مغز در مارپیچ رو به پایین افسردگی را افزایش دهند.

افسردگی ریشه در بیولوژی مغزی دارد. افسردگی فقط با حس خوب یا با شعارهای مثبت از بین نمی رود. همچنین افسردگی با دارو نیز به راحتی و بطور دائمی از بین نمی رود.

از کجا بفهمم که افسرده هستم؟

علائم و تشخیص

در دنیای بهداشت روان که اغلب پیچیده و اسرارآمیز است ، تشخیص ها براساس معیارهای تعیین شده در کتاب مرجع به نام کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ، چاپ پنجم انجام می شود. به طور خلاصه اکثر ما پزشکان آنرا DSM می نامیم.

این کتاب برای بیشتر روانپزشکان و متخصصین سیستم بهداشت روان مانند یک کتاب مقدس تشخیصی ، با مجموعه ای از قوانین دقیق برای تصمیم گیری دقیق در مورد اینکه چه کسی با چه بیماری تشخیص داده می شود یا واجد شرایط تشخیص بیماری خاصی هست ، عمل می کند.

وقتی نوبت به تشخیص افسردگی می رسد، خوشبختانه معیارها نسبتا ساده هستند.

ابتدا ، DSM مجموعه ای از نه علائم اصلی تشخیصی را ارائه می دهد:

 • حالت افسردگی
 • از دست دادن علاقه یا لذت در همه (یا تقریباً همه فعالیت ها)
 • افزایش یا کاهش زیاد اشتها / وزن
 • بی خوابی یا پرخوابی
 • کند شدن حرکات بدنی ، یا تحریک و آشفتگی زیاد
 • خستگی شدید
 • احساس گناه یا حس بی ارزش بودن (بیش از حد طبیعی)
 • اختلال جدی در تمرکز یا تصمیم گیری
 • افکار مکرر مرتبط با مرگ ، یا خودکشی

 

برای تشخیص نیاز است که حداقل پنج تا از این علائم فوق در بیشتر روز ، تقریباً هر روز و به مدت دو هفته یا بیشتر وجود داشته باشد.

این علائم همچنین باید باعث اختلال در عملکرد یا پریشانی شدید شوند.

برخی بیماری های دیگر مانند مشکلات تیروئید ، سندرم خستگی مزمن یا انواع سو مصرف مواد ممکن است گاهی با افسردگی اشتباه شوند.

دلیل افسردگی چیست؟

افسردگی بسیار پیچیده تر از آن است که با یک جمله ساده بتوان علت آن را توضیح داد. نظریه های متنوع و بسیاری برای منشأ افسردگی مطرح است. برخی از این نظریات عبارتند از :

 

 1. خراب بودن سیم کشی مغز

 

هنگامیکه متخصصان مغز افراد افسرده را اسکن کردند ، متوجه شدند که لوب های پیشانی مغز ، یعنی بخشی از مغز که با فرایندهای شناختی همراه است ، سطح فعالیت کمتری را نسبت به بیماران غیر افسرده نشان می دهد.

 

تصویربرداری های دیگر مغز نیز تجزیه در الگوهای طبیعی پردازش عاطفی را نشان داد که به این معنی است که توانایی بیماران افسرده در سرکوب حالات عاطفی منفی کاهش یافته است.

همچنین در تصویر برداری های عملکردی، سطح بالای فعالیت در قسمت آمیگدالای مغز ، مرکز ترس ، علی رغم تلاش های شناختی برای بازآموزی افکار، نیز در افراد افسرده مشهود می باشد.

بنابراین ، طبق این تئوری، افسردگی مشکلی در الگوی سیم کشی و ارتباط بین نورون های مغز است.

 

 1. آتروفی و کوچک شدن مغز.

 

افسردگی می تواند با کاهش حجم در  برخی قسمت های مغز مانند هیپوکامپ ، که متعلق به سیستم لیمبیک (مرکز احساسی مغز) است ، همراه باشد.

هیپوکامپ عمدتا در  ارسال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت مهم است.هر چه شدت افسردگی بیشتر باشد ، کاهش حجم مغز نیز بیشتر خواهد شد.

 

کوچکی مغز همچنین در لوب های پیشانی مغز و همچنین به خصوص قشر جلوی مغز نیز دیده میشود که مراکز تصمیمات و شناخت احساسی مغز را تنظیم می کند. و در نهایت، به نظر می رسد افسردگی مانع تولد سلول های جدید مغز یا نوروژنز می شود. به همین دلیل ، برخی معتقدند که افسردگی درمان نشده “مخرب ترین بیماری شناخته شده برای بشر” است.

 

 1. عدم تعادل هورمونی.

 

اختلال در تنظیمات سیستم غدد درون ریز نیز ممکن است در افسردگی نقش داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده اند که در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال (HPA) ، یعنی در محوری که پاسخ بدن به استرس کنترل میشود، نقص هورمونی وجود دارد. هنگامی که فردی در حالت نگرانی و استرس است ، هیپوتالاموس فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF) و سایر مواد تحریک کننده غده هیپوفیز برای ترشح هورمون های استرس که پاسخ استرس حاد را ایجاد می کند ، تولید می کند. فعال سازی مزمن این محور می تواند به ایجاد افسردگی منجر شود. یعنی بدن بطور دایمی در حالت استرس (از نظر هورمونی) قرار می گیرد.

 

 1. ژنتیک.

 

الگوهای ژنتیکی بسیاری وجود دارد که می تواند آسیب پذیری فرد را نسبت به افسردگی و سایر اختلالات خلقی افزایش دهد ، اگرچه برخی از این ویژگی های ژنتیکی هنوز مشخص نشده است ولی تا کنون صدها ژن شناسایی شده است که وجود آنها احتمال افسردگی را افزایش می دهند.

مثلا دانشمندان ژنی را شناسایی کرده اند که ممکن است با اختلال دوقطبی مرتبط باشد و همچنین متخصصان جهش های ژنتیکی رایجی را در افرادی که دچار افسردگی بالینی در صورت مواجهه با حوادث آسیب زا در زندگی میشوند را کشف کرده اند.

 

 1. التهاب مغز.

 

برخی پزشکان مثلاً دیوید پرلموتر ، پزشک متخصص مغز و اعصاب مشهور آمریکایی عقیده دارند که سنگ بنای تمام بیماری های جدی سیستم عصبی – از جمله افسردگی ، دمانس، اضطراب و اختلال دو قطبی – التهاب است و برجسته ترین محرک های التهاب در رژیم غذایی ما گلوتن و قند است. ما نمی توانیم التهاب مغز خود را مانند سایر اعضای بدن احساس کنیم ، بنابراین به ندرت نوعی غذایی را که می خوریم با روحیه خود مرتبط می دانیم. افسردگی در 52 درصد افراد حساس به گلوتن مشاهده می شود.

سروتونین و افسردگی چه رابطه ای دارند؟

سروتونین در بدن ما
سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که از آمینو اسید ضروری تریپتوفان (نام شیمیایی ، 5-هیدروکسی سیتریپتامین یا 5-HT) تولید میشود.

سروتونین در دستگاه گوارش و مغز ما تولید می شود و در سیستم عصبی مرکزی و پلاکت های خون نیز یافت می شود.

 لیست مختصری از عملکردهای سروتونین در بدن ما شامل تأثیر بر سلولهای مغزی ما از طریق روش های مربوط به خلق و خو و همچنین تنظیم میل جنسی است.

سروتونین، همچنین بر عملکرد جنسی ، حافظه ، یادگیری ، خواب ، تنظیم غدد درون ریز، اشتها ، تنظیم دمای بدن و حتی برخی رفتارهای اجتماعی تاثیر می گذارد و علاوه بر این روی  عملکرد سیستم قلبی عروقی و عضلات ما نیز تأثیر گذار است.

کمبود سروتونین


برخی مواد می توانند منجر به آسیب دائمی سلولهای عصبی تولید کننده سروتونین و سایر انتقال دهنده های عصبی شوند و در نتیجه می توانند سطح سروتونین را کاهش دهند. مانند: فلزات سنگین ، آفت کش ها ، داروهای خاص، کمبود نور خورشید 

برخی از مشکلاتی که به سطوح پایین سروتونین نسبت داده می شوند عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات اشتها
 • اختلال هراس و وحشت زدگی
 • عزت نفس پایین
 • اختلال وسواسی اجباری
 • افکار منفی
 • بی خوابی
 • سو مصرف الکل
 • درد مزمن
 • چاقی
 • فیبرومیالژیا
 • میگرن
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • سندرم قبل از قاعدگی

افسردگی پنهان (افسردگی مخفی) چیست؟

تا به حال این اصطلاحات را شنیده اید؟ افسردگی خندان؟ افسردگی با عملکرد طبیعی یا افسردگی پنهان؟

همانطور که از این نام ها پیداست ، این موارد، زمانیست که یک فرد دارای افسردگی بالینی سعی می کند افسردگی خود را از دیگران مخفی نگه دارد.

این افراد اغلب شاد ، موفق و ظاهراً عادی به نظر می رسند و شما را به سمت این باور سوق می دهند که زندگی آنها کاملاً شاد ، خوب و بدون بیماری روانی است.

در ادامه به ۸ نشانه افسردگی پنهان می پردازیم:

۱- احساسات مثبت یا منفی را شدیدتر از حد معمول احساس می کنند. آنها بیشتر از افراد دیگر، مستعد گریه ، ناراحتی یا حتی یک فروپاشی کامل عاطفی هستند زیرا ناگهان احساس می کنند در دریایی از احساسات خود غرق شده اند. این امر هر دو جهت را تغییر می دهد ، با محبت و محبت بیشتری نسبت به دیگران رفتار می کند در عین حال راحت تر خشمگین و غمگین می شود.

2: آنها کمتر مثبت و خوش بین هستند. این افراد به همه چیز و همه کس بدبین می شود؟ آنها ممکن است در داخل ذهن شان با بسیاری از افکار تاریک و ناخوشایند دست و پنجه نرم کنند و به همین علت هم آنها ممکن است دیدگاه پوچ گرایانه تری را اتخاذ کنند.

۳- افسردگی پنهان، توانایی لذت بردن از لذت های ساده زندگی را از ما می گیرد. افراد مبتلا به افسردگی پنهان معمولاً وقتشان را با کار کردن زیاد پر می کنند تا معنایی در زندگی خود پیدا کنند و رنج خود را درک نکنند. آنها با کار بیش از حد در خود و ایجاد حس خستگی دائمی باعث میشوند که ذهن‌شان اصلا سراغ تفکرات معمول افسردگی نرود.

4: این افراد، تغییرات ناگهانی و نوسانات شدید خلقی دارند. افسردگی همیشه بصورت غم و اندوه خودش را نشان نمی‌دهد ، گاهی اوقات افسردگی به صورت عصبانیت ، تحریک پذیری و تغییرات ناگهانی در روحیه بروز می کند. افسردگی باعث می شود احساس خوشبختی و حتی لذت بردن از چیزهایی که قبلا دوست داشته اید، بسیار دشوار شود.
این افراد مانند یک آتشفشان به ظاهر خاموش هستند که با کوچکترین محرکی ممکن است فوران کرده و پاسخ هیجانی خیلی شدیدی بدهند.

5: مصرف دائمی مواد مخدر یا الکل و مصرف و نوشیدن گاه به گاه تفریحی مواد مخدر در این افراد بسیار رایج است. تقریباً از هر پنج نفری که افسرده است ، یک نفر دارای اختلال مصرف مواد نیز است.

6. مشکلات جدی در تمرکز و حافظه دارند ولی معمولا از بقیه پنهان می کنند. مثلا دوست وقت شناس شما به طور ناگهانی تاریخ قرارهای کاری مهمی را فراموش می کند.
مشکل در تمرکز و یادآوری نیز یکی از علائم افسردگی است. فرد افسرده اغلب در حفظ خط فکری خود مشکل دارد و گاهی نمی‌تواند براحتی جملاتش را تمام کند و همچنین افراد افسرده در پایان دادن به کارهایی که روی نمره یا عملکردشان تأثیر می گذارد دست و پنجه نرم می کنند. افراد افسرده در تصمیم گیری و به خاطر سپردن وقایع اخیر نیز مشکل دارند.

7: افراد دچار افسردگی پنهان، نسبت به درخواست کمک حس بدی دارند و دوست دارند به شما بگویند که مشکلی وجود ندارد ، اما بعد که مشکل برای شما آشکار میشود سعی می کنند آنرا بی اهمیت یا احمقانه نشان دهند. این افراد معمولا درخواست کمک نمی کنند و اگر هم درخواست کمک کنند ممکن است به سرعت پشیمان شوند.

8: این افراد همیشه سعی می کنند خوشحال به نظر برسند یا طوری رفتار کنند که مشخص نشود که خوشحال نیستند. اگر کسی را میشناسید که تحت هر شرایطی خوشحال است و هیچگاه از چیزی غمگین و یا نگران نمیشود؟ شما ممکن است در واقع با یکی از افراد دچار افسردگی پنهان طرف باشید.

داروها در درمان افسردگی چه نقشی دارند؟

 درمان های دارویی در افسردگی دارای یک جایگاه خاص هستند ولی به هیچ عنوان درمان های انتخابی و اصلی بیشتر انواع افسردگی محسوب نمی شوند. دارو ها مانند چسب زخم هستند و نقش پیشگیری از ایجاد زخم و یا نقش اصلی در درمان زخم را ندارند. داروها معمولا بصورت موقت موثرند و اغلب داروهای ضد افسردگی اگر بصورت دائمی مصرف شوند، به مرور ضررشان از سودشان بیشتر خواهد شد.

پس در مورد داروها چیزی که بسیار مهم است این است که داروها در برخی از افراد ضروری هستند و پایه اصلی درمان هستند و و در این افراد اگر دارو مصرف نشود اصلا انگیزه ای برای شروع درمانهای غیر دارویی وجود نخواهد داشت. در درصد کمی از افراد نیز مشکلات ساختاری مغز آنقدر عمیق است که فقط با دارو و یا دستکاری مغز به وسیله تحریک الکتریکی یا مغناطیسی قادر هستیم که افسردگی را کنترل کنیم. اما در بیش از ۹۰ درصد موارد، داروها برای درمان افسردگی انتخاب اول نیستند و در بلند مدت هم کمکی به درمان نخواهد کرد.

برتری این دوره به دارو درمانی رایج چیست؟

دارو درمانی

بدون شک هر جای دنیا که زندگی کنید اگر با افسردگی به مطب روانپزشک مراجعه کنید با احتمال زیاد با یک نسخه دارویی از مطب خارج خواهید شد. 

صنعت دارو های افسردگی در دنیا چندین هزار میلیارد دلاری است و اگر این داروها قرار بود که افسردگی را از روی کره زمین محو کنند حداقل در آمریکای شمالی که مشکل مالی چندانی برای مراجعه به پزشک و دریافت دارو وجود ندارد،مشکل افسردگی تا حد و اندازه  ای حل شده بود. اما همچنان افسردگی در آمریکا نیز می تازد و چیزی حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی از یکی از بیماری های اعصاب و روان رنج می برند و در راس این مشکلات نیز افسردگی قرار دارد. با وجود اینکه هر سال داروهای جدیدی به لیست درمانهای قبلی اضافه میشود، اما به نظر می رسد که افسردگی در حال بیشتر شدن است و حتی در آمریکا نیز افسردگی از بیشتر بیماری ها حتی بیشتر از بیماری های قلبی زمین گیر کننده تر است.

بیشتر داروهای ضد افسردگی نقشی همانند بانداژ و بستن زخم دارند. این داروها باعث می‌شوند که افسردگی شدیدتر نشود و افکار خودکشی کاهش پیدا کند و گاهی نیز باعث بهبود یک اپیزود افسردگی میشوند. اما به دلیل عوارض جانبی و ده ها مشکل دیگر معمولاً در بلند مدت اثر مورد انتظار را ندارند و مانند یک فرد مجروح، اگر فرد دچار افسردگی در کنار بانداژ و بستن زخم (مصرف دارو) از ایجاد دوباره زخم جلوگیری نکند، احتمالا مجددا دچار آسیب خواهد شد و احتمالا زخم و جراحت بعدی بسیار جدی تر است و با یک بانداژ و بستن ساده قابل حل کردن نیست.

من در این دوره درمانی به بستن زخم نمی پردازم بلکه به شیوه هایی می پردازم که به وسیله آنها بتوانید جلوی ایجاد افسردگی را بگیرید و همچنین بتوانید مکانیسم های درونی بدن برای ترمیم زخم و جراحت (افسردگی) را فعال کنید. همانطور که وقتی زخم بسیار جدی و عمیق و تازه باشد، بانداژ و بستن زخم (یعنی استفاده از دارو های ضد افسردگی و یا حتی بستری در بیمارستان) واجب است، در مورد افسردگی شدید و حاد نیز این قضیه صدق می کند. به عنوان مثال: اگر کسی افکار جدی آسیب زدن به خود و یا خودکشی داشته باشد حتماً باید توسط متخصص اعصاب و روان مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز باشد برایش دارو تجویز شود. در موارد دیگری نیز استفاده از داروها واجب است و اگر کسی از این مرحله از درمان غافل شود دقیقاً مانند کسی است که به دلیل یک زخم ساده و عدم استفاده از بانداژ طبی دچار یک عفونت جدی می شود و فوت می کند.

اما چیزی که سیستم های معمول درمانی به شما نمی گویند این است که داروهای درمان افسردگی چه خاصیتی ندارند! در شیوه دارو درمانی معمول، فرض می شود که همه افرادی که دچار افسردگی هستند دچار عدم تعادل مواد شیمیایی مغزی شده اند و درمان همه این افراد مشابه هم و با تغییر میزان سروتونین و دوپامین و سایر مواد شیمیایی مغز است. همانطور که بعداً مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد، افسردگی ( از لحاظ علت شناسی، شدت، نوع علائم و…..) در هر فردی با دیگری متفاوت است و درمان افسردگی نیز در هر فردی باید طبق شرایط آن فرد، شخصی سازی شود. به همین دلیل استفاده از یک دارو برای همه افراد منطقی به نظر نمی‌رسد و داروهای موجود ضد افسردگی اینقدر متنوع نیستند که بتوان آنها را شخصی سازی کرد.

درمان افسردگی در آمریکا چیست؟

جدیدترین درمان افسردگی در آمریکا و همه کشورهای پیشرفته، استفاده از روش های غیردارویی است که در این دوره بطور کامل به آنها پرداخته ایم.

کلیه روش های غیر دارویی موجود در این دوره براساس پزشکی مبتنی بر شواهد ارائه شده اند و حتی در آمریکا نیز، هزینه همین پکیج حدود 1600 دلار است.

بهترین داروی ضد افسردگی و نشاط آور چیست؟

بدون شک هر جای دنیا که زندگی کنید اگر با افسردگی به مطب روانپزشک مراجعه کنید با احتمال زیاد با یک نسخه دارویی مثلا سرترالین یا سیتالوپرام یا فلوکستین و… از مطب خارج خواهید شد.

از حدود 50 سال پیش، شرکت های دارویی بزرگ هر چند سال یکبار ادعا می کنند که داروی معجزه آسا و درمان قطعی افسردگی را ساخته اند و افسردگی برای همیشه حل شد و… بعد از چند سال فروش میلیاردها دلار از داروی مذکور و مشخص شدن عوارض جانبی و تاثیرات واقعی دارو، دوباره به خانه اول بازمی گردیم.

صنعت دارو های ضد افسردگی در دنیا چندین هزار میلیارد دلاری است و اگر این داروها قرار بود که افسردگی را از روی کره زمین محو کنند حداقل در آمریکای شمالی که مشکل مالی چندانی برای مراجعه به پزشک و دریافت دارو وجود ندارد،مشکل افسردگی تا حد و اندازه  ای حل شده بود.

اما همچنان افسردگی در آمریکا نیز می تازد و چیزی حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی از یکی از بیماری های اعصاب و روان رنج می برند و در راس این مشکلات نیز افسردگی قرار دارد.

با وجود اینکه هر سال داروهای جدیدی به لیست درمانهای قبلی اضافه میشود، اما به نظر می رسد که افسردگی در حال بیشتر شدن است و حتی در آمریکا نیز افسردگی از بیشتر بیماری ها حتی بیشتر از بیماری های قلبی زمین گیر کننده تر است.

بیشتر داروهای ضد افسردگی نقشی مانند بانداژ و بستن زخم دارند. این داروها باعث می‌شوند که افسردگی شدیدتر نشود و افکار خودکشی کاهش پیدا کند و گاهی نیز باعث بهبود یک اپیزود افسردگی میشوند. اما به دلیل عوارض جانبی و ده ها مشکل دیگر معمولاً در بلند مدت اثر مورد انتظار را ندارند و مانند یک فرد مجروح، اگر فرد دچار افسردگی در کنار بانداژ و بستن زخم (مصرف دارو) از ایجاد دوباره زخم جلوگیری نکند، احتمالا مجددا دچار آسیب خواهد شد و احتمالا زخم و جراحت بعدی بسیار جدی تر است و با یک بانداژ و بستن ساده قابل حل کردن نیست.

من در این دوره درمانی به بستن زخم نمی پردازم بلکه به شیوه هایی می پردازم که به وسیله آنها بتوانید جلوی ایجاد افسردگی را بگیرید و همچنین بتوانید مکانیسم های درونی بدن برای ترمیم زخم و جراحت (افسردگی) را فعال کنید. همانطور که وقتی زخم بسیار جدی و عمیق و تازه باشد، بانداژ و بستن زخم (یعنی استفاده از دارو های ضد افسردگی و یا حتی بستری در بیمارستان) واجب است، در مورد افسردگی شدید و حاد نیز این قضیه صدق می کند.

به عنوان مثال: اگر کسی افکار جدی آسیب زدن به خود و یا خودکشی داشته باشد حتماً باید توسط متخصص اعصاب و روان مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز باشد برایش دارو تجویز شود. در موارد دیگری نیز استفاده از داروها واجب است و اگر کسی از این مرحله از درمان غافل شود دقیقاً مانند کسی است که به دلیل یک زخم ساده و عدم استفاده از بانداژ طبی دچار یک عفونت جدی می شود و فوت می کند.

اما چیزی که سیستم های معمول درمانی به شما نمی گویند این است که داروهای درمان افسردگی چه خاصیتی ندارند!

در شیوه دارو درمانی معمول، فرض می شود که همه افرادی که دچار افسردگی هستند دچار عدم تعادل مواد شیمیایی مغزی شده اند و درمان همه این افراد مشابه هم و با تغییر میزان سروتونین و دوپامین و سایر مواد شیمیایی مغز است.

همانطور که بعداً مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد، افسردگی ( از لحاظ علت شناسی، شدت، نوع علائم و…..) در هر فردی با دیگری متفاوت است و درمان افسردگی نیز در هر فردی باید طبق شرایط آن فرد، شخصی سازی شود.

به همین دلیل استفاده از یک دارو برای همه افراد منطقی به نظر نمی‌رسد و داروهای موجود ضد افسردگی اینقدر متنوع نیستند که بتوان آنها را شخصی سازی کرد.

آیا این روش، بهترین درمان افسردگی است؟

 

افسردگی تنها یک دلیل ندارد و حتی میتوان گفت دلایل افسردگی اینقدر زیاد است که اگر کسی بخواهد به دنبال دلیل افسردگی باشد احتمالاً تا آخر عمرش باید بدود و در نهایت هم به چیزی که می خواهد، نمی رسد.

مثلاً یک روانکاو به دنبال وقایع دوران کودکی شما و روابط شما با پدر و مادرتان است و تقریبا همه چیز را به تئوری‌های فروید و مشکلات حل نشده گذشته نسبت دهد. یک متخصص تغذیه تلاش می‌کند که شما را قانع کند که با تغییر رژیم غذایی می توانید افسردگی را بدون دارو درمان کنید.

یک متخصص غدد همه چیز را از دید کم و زیاد شدن هورمون ها می بیند و با چند نسخه تلاش می کند سطح هورمون های شما را به حالت طبیعی بازگرداند. یک روانشناس بالینی با رویکرد شناخت رفتار درمانی، یک پروسه مشخص را برای شما شروع می کند که شامل تغییر احساسات و عواطف و شناخت و در نهایت تغییر رفتار شماست.

صدها مثال دیگر هم وجود دارد و  مصرع”هر کسی از ظن خود شد یار من” در مورد افسردگی بیش از هر اختلال روانپزشکی دیگری، صدق می‌کند.

منظورم این نیست که همه این روش ها اشتباه است و فقط روش من درست است. خیر اتفاقاً همه روشهایی که در بالا مثال زدم صحیح و موثر است (البته اگر توسط متخصص همان رشته و به صورت علمی انجام شود).

اما اینجا می خواهم افسردگی را با روشی درمان کنم که کمتر کسی سراغ آن می رود.

چرا؟ این روش زندگی من است! من یک پزشک متخصص مغز و اعصاب هستم که همین الان هم روزانه حداقل یک کتاب را تمام می کنم و چون به دانش و مطالعه علاقه دارم، همیشه در حال مطالعه شاخه های متنوعی از دانش هستم، مثلا طی هفته گذشته یک کتاب در مورد تغذیه، یکی در مورد نورو لیدرشیپ، یکی در مورد آموزش ریاضی، یکی در زمینه روانشناسی تکاملی و یکی در مورد روانشناسی اجتماعی خواندم و این فقط یک هفته از زندگی عادی من است!

تا چند سال پیش فکر میکردم این علاقه من به خواندن و یاد گرفتن عمیق رشته های مختلف و متنوع فقط یک علاقه شخصی است و سودی برای بقیه ندارد و فقط خودم هستم که از این کار لذت میبرم ولی حدود سه سال پیش وقتی در میان یک بحث سیاسی- اجتماعی در بین دوستان بودم، توانستم برای نخستین بار در بین این رشته ها ارتباط عمیق و معنا داری برقرار کنم و پترن های جدیدی را ببینم و برای سوالی که مطرح شده بود جواب جدیدی را طرح کنم و حتی فراتر از آن، توانستم سوال بهتری پیدا کنم.

وقتی آنچه در ذهنم بود را برای بقیه دوستانم شرح دادم و حس کنجکاوی و تعجب و یادگیری را در چشمانشان دیدم، متوجه این موضوع شدم که شاید بتوانم از تنوع دانشم برای موارد دیگری نیز استفاده کنم.

و حالا اینجا هستم و در حال تلاش برای استفاده از آنچه از علوم مختلف فرا گرفته ام برای درمان یکی از پیچیده ترین و مرموزترین دردهای بشر هستم. تمام تلاشم را می کنم تا شما را ناامید نکنم و چیزی را برای شما ارائه خواهم داد که در هیچ جلسه درمانی یا در هیچ کتاب دیگری پیدا نخواهید کرد.

چرا باید همین الان درمان افسردگی را شروع کنید؟

توضیحات

بیوگرافی مدرس
مصطفی امیری مصطفی امیری
  20 سال پیش وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و پس از پایان پزشکی عمومی ، بدون وقفه در امتحان ورودی دوره تخصصی مغز و اعصاب در همان دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدم. در حین آموزش تخصصی متوجه شدم که تا بحال هیچ متخصص مغز و اعصابی در ایران برای رشته فوق تخصصی اش سراغ اختلالات خواب نرفته است. به دلیل علاقه م به خواب و همچنین ناشناخته بودن این حیطه در ایران، بعد از اتمام دوره تخصصی مغز و اعصاب و کسب بورد تخصصی به اسپانیا رفتم تا آنجا دوره فوق تخصصی اختلالات خواب را بخوانم. ### پس از پایان این دوره در اسپانیا ،مدت کوتاهی در ایران طبابت کردم و بعد برای مدتی تحقیقات و به دلایل شخصی به آمریکا رفتم و حدود دو سال در آنجا مشغول فعالیت بودم و نهایتا تصمیم گرفتم به ایران برگردم و کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب را با کیفیتی که در آمریکا و اسپانیا مشاهده کرده بودم در ایران راه‌اندازی کنم و این شد که به اینجا رسیدم. ### اینجا در ویکی چرا، من عاشقانه تدریس می کنم!

1 دیدگاه دربارهٔ «درمان افسردگی بدون دارو، در منزل و با ایجاد تغییرات دائمی در مغز»

 1. Avatar

  خیلی منتظر این دوره هستم.
  از دکتر رفتن و داروهای تکراری خسته شدم همه داروهای ضدافسردگی‌ رو امتحان کردم هیچکدوم روی من جواب نمیده بجز فلوکستین که اونم خواب منو بهم میریزه طوریکه مجبور شدم بذارمش کنار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
اسکرول به بالا