وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
279 هزار تومان
FavoriteLoadingبه لیست علاقمندی اضافه کن

درمان افسردگی، درمان های خانگی افسردگی و راه درمان افسردگی بدون دارو - ۲۰۲۰ (۱۳۹۹)

اسرار درمان افسردگی و راهنمای درمان افسردگی در خانه و بدون دارو

علی رغم این موضوع که شیوع افسردگی در کل دنیا طی سالهای اخیر در حال افزایش بوده است ، دستیابی به موفقیت درمانی و درمان افسردگی بسیار آسانتر از آن است که بسیاری از مردم به آن باور دارند. فقط کافی است شیوه درمان درست غیر دارویی را یاد بگیرید!

این دوره بسیاری از باورهای غلط و افسانه های رایج اشتباه را که پیرامون افسردگی و نحوه درمان آن است ، اصلاح می کند. همچنین این دوره به شما اطلاعات عملی و اصولی را می دهد که انقلابی در درمان افسردگی برای افراد فارسی زبان در سراسر دنیا ایجاد می کند.

درمان افسردگی بدون دارو

در طول این دوره ، شما موارد زیر را خواهید آموخت:

 

 • راهنمایی عملی برای شکستن سریع الگوهای ایجاد کننده و تشدید کننده افسردگی.
 • علت افسردگی
 • چگونه می توان الگوهای مرتبط با عادات منفی را شناسایی و تغییر داد.
 • مشکل اساسی در مورد افسردگی چیست و چرا افسردگی در حال افزایش است.
 • چرا برخی از اشکال روان درمانی و یا دارودرمانی می تواند افسردگی افراد را بدتر کند.
 • اولین قدم ها و موثرترین استراتژی ها برای بهتر شدن از سیکل معیوب افسردگی چیست.
 • چگونه افکار منفی مان را کنترل کنیم و احساسات مخرب خود را مدیریت کنیم.
 • و صدها موضوع جالب دیگر

 

خواه بخواهید این اطلاعات را برای خودتان استفاده کنید ، یا اگر می خواهید به شخص دیگری که می دانید افسرده است (به دلایل شخصی یا شغلی) کمک کنید ، این دوره میتواند اولین قدم و شاید تنها اقدام مورد نیاز شما برای درمان افسردگی در خانه باشد.

متأسفانه ، راههای درمان افسردگی شدید، چیزی نیست که معمولاً در مدرسه یا دانشگاه یا در جمع دوستان درباره آن یاد بگیرید.

 

این دوره به گونه ای طراحی شده است که به شما اطلاعات عملی و قابل فهم ارائه می دهد و می توانید نتیجه این درمانها را به سرعت مشاهده کنید ، بنابراین پس از اتمام  درمان، می توانید کنترل کامل احساسات خود را مجدداً بر عهده بگیرید و مسیر باقیمانده زندگی خود را به سمت جلو حرکت دهید.

 

ویدئو معرفی دوره درمان افسردگی در خانه :

میزان موفقیت درمان دارویی افسردگی

میزان موفقیت مجموع درمانهای غیر دارویی ارائه شده در این دوره برای افسردگی

درمان افسردگی در منزل چه بخشهایی دارد؟

محتوای دوره درمان افسردگی چه بخشهایی دارد :

ویدئو: بیش از ۱۰ فایل

صوت:  بیش از ۴۰ فایل صوتی

متن:  بیش از ۲۵۰۰۰ کلمه ( بیش از دو کتاب قطور)

دوره درمان افسردگی در خانه برای چه کسانی مناسب تر است؟

گروه اول:   مبتلایان به افسردگی خفیف تا شدید

گروه دوم:  مدیران و تجاری که میخواهند هوش و توانایی عاطفی خودشان را بهبود بخشند

گروه سوم:  افرادی که یکی از عزیزان شان افسردگی دارد و میخواهند به آن فرد کمک کنند 

گروه چهارم: درمانگران ، مشاوران ، روانشناسان ، معلمان و رهبران گروه های اجتماعی

سوال و جواب های رایج درمورد علت و درمان افسردگی

افسردگی چیست؟

افسردگی مشکلی در نحوه برقراری ارتباط و تنظیم مدارهای تفکر ، احساس و عملکرد مغز با یکدیگر است. وقتی افسردگی رخ می دهد، مغز در الگوهای خاصی از فعالیت و واکنش پذیری گیر می کند.

متأسفانه ، مغز برخی افراد نسبت به گیر افتادن در مارپیچ رو به پایین افسردگی و اضطراب حساسیت بیشتری دارد. 

تصور اینکه افراد در معرض ابتلا به افسردگی بیشتر کسانی هستند که زندگی پر از سختی دارند معمول است. بله ، وقایع منفی زندگی ، مانند از دست دادن شغل یا از دست دادن همسر ، می تواند افسردگی را تسریع کند ، اما یک زندگی به ظاهر خوب نیز می تواند تغییر کند و گاهی براحتی خراب شود مانند رفتن به دانشگاه ، بازنشستگی یا مهاجرت به یک کشور یا شهر جدید. اما مهمتر از همه اینکه، افسردگی بیشتر مربوط به عملکردهای ذاتی و درونی مغز شماست تا شرایط خارجی.

آیا شما کمال گرا هستید؟

پاسخ شما به استرس چیست؟

آیا از احساسات خود آگاهی دارید ، یا آنها را بطور شدیدی سرکوب می کنید؟

آیا دریافت کمک از دیگران برای شما دشوار است؟

آیا احساسات شما حتی احساسات مثبت بر شما غلبه می کنند؟

تفاوت های ظریف در مدارهای مغزی می توانند خطر گیر افتادن مغز در مارپیچ رو به پایین افسردگی را افزایش دهند.

افسردگی ریشه در بیولوژی مغزی دارد. افسردگی فقط با حس خوب یا با شعارهای مثبت از بین نمی رود. همچنین افسردگی با دارو نیز به راحتی و بطور دائمی از بین نمی رود.

از کجا بفهمم که افسرده هستم؟

علائم و تشخیص

در دنیای بهداشت روان که اغلب پیچیده و اسرارآمیز است ، تشخیص ها براساس معیارهای تعیین شده در کتاب مرجع به نام کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ، چاپ پنجم انجام می شود. به طور خلاصه اکثر ما پزشکان آنرا DSM می نامیم.

این کتاب برای بیشتر روانپزشکان و متخصصین سیستم بهداشت روان مانند یک کتاب مقدس تشخیصی ، با مجموعه ای از قوانین دقیق برای تصمیم گیری دقیق در مورد اینکه چه کسی با چه بیماری تشخیص داده می شود یا واجد شرایط تشخیص بیماری خاصی هست ، عمل می کند.

وقتی نوبت به تشخیص افسردگی می رسد، خوشبختانه معیارها نسبتا ساده هستند.

ابتدا ، DSM مجموعه ای از نه علائم اصلی تشخیصی را ارائه می دهد:

 • حالت افسردگی
 • از دست دادن علاقه یا لذت در همه (یا تقریباً همه فعالیت ها)
 • افزایش یا کاهش زیاد اشتها / وزن
 • بی خوابی یا پرخوابی
 • کند شدن حرکات بدنی ، یا تحریک و آشفتگی زیاد
 • خستگی شدید
 • احساس گناه یا حس بی ارزش بودن (بیش از حد طبیعی)
 • اختلال جدی در تمرکز یا تصمیم گیری
 • افکار مکرر مرتبط با مرگ ، یا خودکشی

 

برای تشخیص نیاز است که حداقل پنج تا از این علائم فوق در بیشتر روز ، تقریباً هر روز و به مدت دو هفته یا بیشتر وجود داشته باشد.

این علائم همچنین باید باعث اختلال در عملکرد یا پریشانی شدید شوند.

برخی بیماری های دیگر مانند مشکلات تیروئید ، سندرم خستگی مزمن یا انواع سو مصرف مواد ممکن است گاهی با افسردگی اشتباه شوند.

دلیل افسردگی چیست؟

افسردگی بسیار پیچیده تر از آن است که با یک جمله ساده بتوان علت آن را توضیح داد.

دلایل افسردگی

نظریه های متنوع و بسیاری برای منشأ افسردگی مطرح است. برخی از این نظریات عبارتند از :

 1. خراب بودن سیم کشی مغز

هنگامیکه متخصصان مغز افراد افسرده را اسکن کردند ، متوجه شدند که لوب های پیشانی مغز ، یعنی بخشی از مغز که با فرایندهای شناختی همراه است ، سطح فعالیت کمتری را نسبت به بیماران غیر افسرده نشان می دهد.

تصویربرداری های دیگر مغز نیز تجزیه در الگوهای طبیعی پردازش عاطفی را نشان داد که به این معنی است که توانایی بیماران افسرده در سرکوب حالات عاطفی منفی کاهش یافته است.

همچنین در تصویر برداری های عملکردی، سطح بالای فعالیت در قسمت آمیگدالای مغز ، مرکز ترس ، علی رغم تلاش های شناختی برای بازآموزی افکار، نیز در افراد افسرده مشهود می باشد.

بنابراین ، طبق این تئوری، افسردگی مشکلی در الگوی سیم کشی و ارتباط بین نورون های مغز است.

 1. آتروفی و کوچک شدن مغز.

افسردگی می تواند با کاهش حجم در  برخی قسمت های مغز مانند هیپوکامپ ، که متعلق به سیستم لیمبیک (مرکز احساسی مغز) است ، همراه باشد.

هیپوکامپ عمدتا در  ارسال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت مهم است.هر چه شدت افسردگی بیشتر باشد ، کاهش حجم مغز نیز بیشتر خواهد شد.

کوچکی مغز همچنین در لوب های پیشانی مغز و همچنین به خصوص قشر جلوی مغز نیز دیده میشود که مراکز تصمیمات و شناخت احساسی مغز را تنظیم می کند. و در نهایت، به نظر می رسد افسردگی مانع تولد سلول های جدید مغز یا نوروژنز می شود. به همین دلیل ، برخی معتقدند که افسردگی درمان نشده “مخرب ترین بیماری شناخته شده برای بشر” است.

 1. عدم تعادل هورمونی.

اختلال در تنظیمات سیستم غدد درون ریز نیز ممکن است در افسردگی نقش داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده اند که در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – آدرنال (HPA) ، یعنی در محوری که پاسخ بدن به استرس کنترل میشود، نقص هورمونی وجود دارد. هنگامی که فردی در حالت نگرانی و استرس است ، هیپوتالاموس فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF) و سایر مواد تحریک کننده غده هیپوفیز برای ترشح هورمون های استرس که پاسخ استرس حاد را ایجاد می کند ، تولید می کند. فعال سازی مزمن این محور می تواند به ایجاد افسردگی منجر شود. یعنی بدن بطور دایمی در حالت استرس (از نظر هورمونی) قرار می گیرد.

 1. ژنتیک.

الگوهای ژنتیکی بسیاری وجود دارد که می تواند آسیب پذیری فرد را نسبت به افسردگی و سایر اختلالات خلقی افزایش دهد ، اگرچه برخی از این ویژگی های ژنتیکی هنوز مشخص نشده است ولی تا کنون صدها ژن شناسایی شده است که وجود آنها احتمال افسردگی را افزایش می دهند.

مثلا دانشمندان ژنی را شناسایی کرده اند که ممکن است با اختلال دوقطبی مرتبط باشد و همچنین متخصصان جهش های ژنتیکی رایجی را در افرادی که دچار افسردگی بالینی در صورت مواجهه با حوادث آسیب زا در زندگی میشوند را کشف کرده اند.

 1. التهاب مغز.

برخی پزشکان مثلاً دیوید پرلموتر ، پزشک متخصص مغز و اعصاب مشهور آمریکایی عقیده دارند که سنگ بنای تمام بیماری های جدی سیستم عصبی – از جمله افسردگی ، دمانس، اضطراب و اختلال دو قطبی – التهاب است و برجسته ترین محرک های التهاب در رژیم غذایی ما گلوتن و قند است. ما نمی توانیم التهاب مغز خود را مانند سایر اعضای بدن احساس کنیم ، بنابراین به ندرت نوعی غذایی را که می خوریم با روحیه خود مرتبط می دانیم. افسردگی در ۵۲ درصد افراد حساس به گلوتن مشاهده می شود.

سروتونین و افسردگی چه رابطه ای دارند؟

سروتونین در بدن ما
سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که از آمینو اسید ضروری تریپتوفان (نام شیمیایی ، ۵-هیدروکسی سیتریپتامین یا ۵-HT) تولید میشود.

سروتونین در دستگاه گوارش و مغز ما تولید می شود و در سیستم عصبی مرکزی و پلاکت های خون نیز یافت می شود.

 لیست مختصری از عملکردهای سروتونین در بدن ما شامل تأثیر بر سلولهای مغزی ما از طریق روش های مربوط به خلق و خو و همچنین تنظیم میل جنسی است.

سروتونین، همچنین بر عملکرد جنسی ، حافظه ، یادگیری ، خواب ، تنظیم غدد درون ریز، اشتها ، تنظیم دمای بدن و حتی برخی رفتارهای اجتماعی تاثیر می گذارد و علاوه بر این روی  عملکرد سیستم قلبی عروقی و عضلات ما نیز تأثیر گذار است.

سروتونین و افسردگی

کمبود سروتونین

برخی مواد می توانند منجر به آسیب دائمی سلولهای عصبی تولید کننده سروتونین و سایر انتقال دهنده های عصبی شوند و در نتیجه می توانند سطح سروتونین را کاهش دهند. مانند: فلزات سنگین ، آفت کش ها ، داروهای خاص، کمبود نور خورشید 

برخی از مشکلاتی که به سطوح پایین سروتونین نسبت داده می شوند عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات اشتها
 • اختلال هراس و وحشت زدگی
 • عزت نفس پایین
 • اختلال وسواسی اجباری
 • افکار منفی
 • بی خوابی
 • سو مصرف الکل
 • درد مزمن
 • چاقی
 • فیبرومیالژیا
 • میگرن
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • سندرم قبل از قاعدگی

افسردگی پنهان (افسردگی مخفی) چیست؟

تا به حال این اصطلاحات را شنیده اید؟ افسردگی خندان؟ افسردگی با عملکرد طبیعی یا افسردگی پنهان؟

همانطور که از این نام ها پیداست ، این موارد، زمانیست که یک فرد دارای افسردگی بالینی سعی می کند افسردگی خود را از دیگران مخفی نگه دارد.

این افراد اغلب شاد ، موفق و ظاهراً عادی به نظر می رسند و شما را به سمت این باور سوق می دهند که زندگی آنها کاملاً شاد ، خوب و بدون بیماری روانی است.

در ادامه به ۸ نشانه افسردگی پنهان می پردازیم:

۱- احساسات مثبت یا منفی را شدیدتر از حد معمول احساس می کنند. آنها بیشتر از افراد دیگر، مستعد گریه ، ناراحتی یا حتی یک فروپاشی کامل عاطفی هستند زیرا ناگهان احساس می کنند در دریایی از احساسات خود غرق شده اند. این امر هر دو جهت را تغییر می دهد ، با محبت و محبت بیشتری نسبت به دیگران رفتار می کند در عین حال راحت تر خشمگین و غمگین می شود.

۲: آنها کمتر مثبت و خوش بین هستند. این افراد به همه چیز و همه کس بدبین می شود؟ آنها ممکن است در داخل ذهن شان با بسیاری از افکار تاریک و ناخوشایند دست و پنجه نرم کنند و به همین علت هم آنها ممکن است دیدگاه پوچ گرایانه تری را اتخاذ کنند.

۳- افسردگی پنهان، توانایی لذت بردن از لذت های ساده زندگی را از ما می گیرد. افراد مبتلا به افسردگی پنهان معمولاً وقتشان را با کار کردن زیاد پر می کنند تا معنایی در زندگی خود پیدا کنند و رنج خود را درک نکنند. آنها با کار بیش از حد در خود و ایجاد حس خستگی دائمی باعث میشوند که ذهن‌شان اصلا سراغ تفکرات معمول افسردگی نرود.

۴: این افراد، تغییرات ناگهانی و نوسانات شدید خلقی دارند. افسردگی همیشه بصورت غم و اندوه خودش را نشان نمی‌دهد ، گاهی اوقات افسردگی به صورت عصبانیت ، تحریک پذیری و تغییرات ناگهانی در روحیه بروز می کند. افسردگی باعث می شود احساس خوشبختی و حتی لذت بردن از چیزهایی که قبلا دوست داشته اید، بسیار دشوار شود.
این افراد مانند یک آتشفشان به ظاهر خاموش هستند که با کوچکترین محرکی ممکن است فوران کرده و پاسخ هیجانی خیلی شدیدی بدهند.

۵: مصرف دائمی مواد مخدر یا الکل و مصرف و نوشیدن گاه به گاه تفریحی مواد مخدر در این افراد بسیار رایج است. تقریباً از هر پنج نفری که افسرده است ، یک نفر دارای اختلال مصرف مواد نیز است.

۶. مشکلات جدی در تمرکز و حافظه دارند ولی معمولا از بقیه پنهان می کنند. مثلا دوست وقت شناس شما به طور ناگهانی تاریخ قرارهای کاری مهمی را فراموش می کند.
مشکل در تمرکز و یادآوری نیز یکی از علائم افسردگی است. فرد افسرده اغلب در حفظ خط فکری خود مشکل دارد و گاهی نمی‌تواند براحتی جملاتش را تمام کند و همچنین افراد افسرده در پایان دادن به کارهایی که روی نمره یا عملکردشان تأثیر می گذارد دست و پنجه نرم می کنند. افراد افسرده در تصمیم گیری و به خاطر سپردن وقایع اخیر نیز مشکل دارند.

۷: افراد دچار افسردگی پنهان، نسبت به درخواست کمک حس بدی دارند و دوست دارند به شما بگویند که مشکلی وجود ندارد ، اما بعد که مشکل برای شما آشکار میشود سعی می کنند آنرا بی اهمیت یا احمقانه نشان دهند. این افراد معمولا درخواست کمک نمی کنند و اگر هم درخواست کمک کنند ممکن است به سرعت پشیمان شوند.

۸: این افراد همیشه سعی می کنند خوشحال به نظر برسند یا طوری رفتار کنند که مشخص نشود که خوشحال نیستند. اگر کسی را میشناسید که تحت هر شرایطی خوشحال است و هیچگاه از چیزی غمگین و یا نگران نمیشود؟ شما ممکن است در واقع با یکی از افراد دچار افسردگی پنهان طرف باشید.

داروها در درمان افسردگی چه نقشی دارند؟

 درمان های دارویی در افسردگی دارای یک جایگاه خاص هستند ولی به هیچ عنوان درمان های انتخابی و اصلی بیشتر انواع افسردگی محسوب نمی شوند. دارو ها مانند چسب زخم هستند و نقش پیشگیری از ایجاد زخم و یا نقش اصلی در درمان زخم را ندارند. داروها معمولا بصورت موقت موثرند و اغلب داروهای ضد افسردگی اگر بصورت دائمی مصرف شوند، به مرور ضررشان از سودشان بیشتر خواهد شد.

داروهای درمان افسردگی

پس در مورد داروها چیزی که بسیار مهم است این است که داروها در برخی از افراد ضروری هستند و پایه اصلی درمان هستند و و در این افراد اگر دارو مصرف نشود اصلا انگیزه ای برای شروع درمانهای غیر دارویی وجود نخواهد داشت. در درصد کمی از افراد نیز مشکلات ساختاری مغز آنقدر عمیق است که فقط با دارو و یا دستکاری مغز به وسیله تحریک الکتریکی یا مغناطیسی قادر هستیم که افسردگی را کنترل کنیم. اما در بیش از ۹۰ درصد موارد، داروها برای درمان افسردگی انتخاب اول نیستند و در بلند مدت هم کمکی به درمان نخواهد کرد.

برتری این دوره به دارو درمانی رایج چیست؟

دارو درمانی

بدون شک هر جای دنیا که زندگی کنید اگر با افسردگی به مطب روانپزشک مراجعه کنید با احتمال زیاد با یک نسخه دارویی از مطب خارج خواهید شد. 

صنعت دارو های افسردگی در دنیا چندین هزار میلیارد دلاری است و اگر این داروها قرار بود که افسردگی را از روی کره زمین محو کنند حداقل در آمریکای شمالی که مشکل مالی چندانی برای مراجعه به پزشک و دریافت دارو وجود ندارد،مشکل افسردگی تا حد و اندازه  ای حل شده بود. اما همچنان افسردگی در آمریکا نیز می تازد و چیزی حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی از یکی از بیماری های اعصاب و روان رنج می برند و در راس این مشکلات نیز افسردگی قرار دارد. با وجود اینکه هر سال داروهای جدیدی به لیست درمانهای قبلی اضافه میشود، اما به نظر می رسد که افسردگی در حال بیشتر شدن است و حتی در آمریکا نیز افسردگی از بیشتر بیماری ها حتی بیشتر از بیماری های قلبی زمین گیر کننده تر است.

بیشتر داروهای ضد افسردگی نقشی همانند بانداژ و بستن زخم دارند. این داروها باعث می‌شوند که افسردگی شدیدتر نشود و افکار خودکشی کاهش پیدا کند و گاهی نیز باعث بهبود یک اپیزود افسردگی میشوند. اما به دلیل عوارض جانبی و ده ها مشکل دیگر معمولاً در بلند مدت اثر مورد انتظار را ندارند و مانند یک فرد مجروح، اگر فرد دچار افسردگی در کنار بانداژ و بستن زخم (مصرف دارو) از ایجاد دوباره زخم جلوگیری نکند، احتمالا مجددا دچار آسیب خواهد شد و احتمالا زخم و جراحت بعدی بسیار جدی تر است و با یک بانداژ و بستن ساده قابل حل کردن نیست.

من در این دوره درمانی به بستن زخم نمی پردازم بلکه به شیوه هایی می پردازم که به وسیله آنها بتوانید جلوی ایجاد افسردگی را بگیرید و همچنین بتوانید مکانیسم های درونی بدن برای ترمیم زخم و جراحت (افسردگی) را فعال کنید. همانطور که وقتی زخم بسیار جدی و عمیق و تازه باشد، بانداژ و بستن زخم (یعنی استفاده از دارو های ضد افسردگی و یا حتی بستری در بیمارستان) واجب است، در مورد افسردگی شدید و حاد نیز این قضیه صدق می کند. به عنوان مثال: اگر کسی افکار جدی آسیب زدن به خود و یا خودکشی داشته باشد حتماً باید توسط متخصص اعصاب و روان مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز باشد برایش دارو تجویز شود. در موارد دیگری نیز استفاده از داروها واجب است و اگر کسی از این مرحله از درمان غافل شود دقیقاً مانند کسی است که به دلیل یک زخم ساده و عدم استفاده از بانداژ طبی دچار یک عفونت جدی می شود و فوت می کند.

اما چیزی که سیستم های معمول درمانی به شما نمی گویند این است که داروهای درمان افسردگی چه خاصیتی ندارند! در شیوه دارو درمانی معمول، فرض می شود که همه افرادی که دچار افسردگی هستند دچار عدم تعادل مواد شیمیایی مغزی شده اند و درمان همه این افراد مشابه هم و با تغییر میزان سروتونین و دوپامین و سایر مواد شیمیایی مغز است. همانطور که بعداً مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد، افسردگی ( از لحاظ علت شناسی، شدت، نوع علائم و…..) در هر فردی با دیگری متفاوت است و درمان افسردگی نیز در هر فردی باید طبق شرایط آن فرد، شخصی سازی شود. به همین دلیل استفاده از یک دارو برای همه افراد منطقی به نظر نمی‌رسد و داروهای موجود ضد افسردگی اینقدر متنوع نیستند که بتوان آنها را شخصی سازی کرد.

درمان افسردگی در آمریکا چیست؟

جدیدترین درمان افسردگی در آمریکا و همه کشورهای پیشرفته، استفاده از روش های غیردارویی است که در این دوره بطور کامل به آنها پرداخته ایم.

کلیه روش های غیر دارویی موجود در این دوره براساس پزشکی مبتنی بر شواهد ارائه شده اند و حتی در آمریکا نیز، هزینه همین پکیج حدود ۱۶۰۰ دلار است.

بهترین داروی ضد افسردگی و نشاط آور چیست؟

بدون شک هر جای دنیا که زندگی کنید اگر با افسردگی به مطب روانپزشک مراجعه کنید با احتمال زیاد با یک نسخه دارویی مثلا سرترالین یا سیتالوپرام یا فلوکستین و… از مطب خارج خواهید شد.

از حدود ۵۰ سال پیش، شرکت های دارویی بزرگ هر چند سال یکبار ادعا می کنند که داروی معجزه آسا و درمان قطعی افسردگی را ساخته اند و افسردگی برای همیشه حل شد و… بعد از چند سال فروش میلیاردها دلار از داروی مذکور و مشخص شدن عوارض جانبی و تاثیرات واقعی دارو، دوباره به خانه اول بازمی گردیم.

صنعت دارو های ضد افسردگی در دنیا چندین هزار میلیارد دلاری است و اگر این داروها قرار بود که افسردگی را از روی کره زمین محو کنند حداقل در آمریکای شمالی که مشکل مالی چندانی برای مراجعه به پزشک و دریافت دارو وجود ندارد،مشکل افسردگی تا حد و اندازه  ای حل شده بود.

اما همچنان افسردگی در آمریکا نیز می تازد و چیزی حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی از یکی از بیماری های اعصاب و روان رنج می برند و در راس این مشکلات نیز افسردگی قرار دارد.

با وجود اینکه هر سال داروهای جدیدی به لیست درمانهای قبلی اضافه میشود، اما به نظر می رسد که افسردگی در حال بیشتر شدن است و حتی در آمریکا نیز افسردگی از بیشتر بیماری ها حتی بیشتر از بیماری های قلبی زمین گیر کننده تر است.

بیشتر داروهای ضد افسردگی نقشی مانند بانداژ و بستن زخم دارند. این داروها باعث می‌شوند که افسردگی شدیدتر نشود و افکار خودکشی کاهش پیدا کند و گاهی نیز باعث بهبود یک اپیزود افسردگی میشوند. اما به دلیل عوارض جانبی و ده ها مشکل دیگر معمولاً در بلند مدت اثر مورد انتظار را ندارند و مانند یک فرد مجروح، اگر فرد دچار افسردگی در کنار بانداژ و بستن زخم (مصرف دارو) از ایجاد دوباره زخم جلوگیری نکند، احتمالا مجددا دچار آسیب خواهد شد و احتمالا زخم و جراحت بعدی بسیار جدی تر است و با یک بانداژ و بستن ساده قابل حل کردن نیست.

من در این دوره درمانی به بستن زخم نمی پردازم بلکه به شیوه هایی می پردازم که به وسیله آنها بتوانید جلوی ایجاد افسردگی را بگیرید و همچنین بتوانید مکانیسم های درونی بدن برای ترمیم زخم و جراحت (افسردگی) را فعال کنید. همانطور که وقتی زخم بسیار جدی و عمیق و تازه باشد، بانداژ و بستن زخم (یعنی استفاده از دارو های ضد افسردگی و یا حتی بستری در بیمارستان) واجب است، در مورد افسردگی شدید و حاد نیز این قضیه صدق می کند.

به عنوان مثال: اگر کسی افکار جدی آسیب زدن به خود و یا خودکشی داشته باشد حتماً باید توسط متخصص اعصاب و روان مورد بررسی قرار گیرد و اگر نیاز باشد برایش دارو تجویز شود. در موارد دیگری نیز استفاده از داروها واجب است و اگر کسی از این مرحله از درمان غافل شود دقیقاً مانند کسی است که به دلیل یک زخم ساده و عدم استفاده از بانداژ طبی دچار یک عفونت جدی می شود و فوت می کند.

اما چیزی که سیستم های معمول درمانی به شما نمی گویند این است که داروهای درمان افسردگی چه خاصیتی ندارند!

در شیوه دارو درمانی معمول، فرض می شود که همه افرادی که دچار افسردگی هستند دچار عدم تعادل مواد شیمیایی مغزی شده اند و درمان همه این افراد مشابه هم و با تغییر میزان سروتونین و دوپامین و سایر مواد شیمیایی مغز است.

همانطور که بعداً مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد، افسردگی ( از لحاظ علت شناسی، شدت، نوع علائم و…..) در هر فردی با دیگری متفاوت است و درمان افسردگی نیز در هر فردی باید طبق شرایط آن فرد، شخصی سازی شود.

به همین دلیل استفاده از یک دارو برای همه افراد منطقی به نظر نمی‌رسد و داروهای موجود ضد افسردگی اینقدر متنوع نیستند که بتوان آنها را شخصی سازی کرد.

درمان های خانگی افسردگی 

برای افرادی که به هر دلیلی نمی توانند این دوره را تهیه کنند، در ادامه برخی درمان های خانگی و ساده افسردگی آمده است. این درمان ها فقط برای موارد خفیف و گهگاهی موثرند و اگر مشکل افسردگی شما جدی تر و مزمن است بهتر است دوره کامل درمان افسردگی را تهیه کنید و همچنین اگر دوره افسردگی را تهیه کرده اید دیگر نیازی به این بخش ندارید زیرا در حین مراحل درمانی در داخل دوره افسردگی، بصورت روزانه در فایل های ویدئویی و صوتی متعدد، بیش از ۱۰۰ برابر درمان های اشاره شده در این بخش، جزییات درمانی بیشتر و بصورت مرحله به مرحله آموزش داده شده است.


۱. برای درمان افسردگی، ورزش کنید

ورزش در درمان افسردگی

ورزش یکی از بهترین روش های درمانی افسردگی در خانه است که به طور همزمان سلامت جسمی و روحی شما را بهبود می بخشد.

بهتر است هر روز ، ۵ روز در هفته ، ۲۰ دقیقه ورزش کنید. هر نوع ورزشی باشد که از آن لذت می برید ، مانند دویدن ، وزنه برداری ، پیلاتس ، یوگا، بدنسازی و… مفید است.

ورزش با ترشح اندورفین در بدن ، به عنوان تقویت کننده روحیه عمل می کند.

اندورفین باعث بهبود خلق و خو می شود و احساس خوبی برای غلبه بر افسردگی ایجاد می کند.

ورزش یک درمان طبیعی برای افسردگی است و ورزش منظم باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

۲. خواب کافی و با کیفیت در درمان افسردگی

خواب برای درمان افسردگی شدید

کمبود خواب می تواند بسیاری از مشکلات را از جمله افسردگی را بدتر کند. همراهی افسردگی با مشکلات خواب بسیار رایج است. برای بهبود خواب در بیماران افسرده می توانید از تکنیک های آموزش داده شده در طی دوره بهره ببرید.

اغلب بزرگسالان به حدود ۶-۹ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.

۳. برخی موسیقی ها

موسیقی درمانی افسردگی

 گوش دادن به موسیقی آرام بخش می تواند احساسات لذت بخش را افزایش دهد ، باعث بهبود خلق و خو ، کاهش استرس و کمک به تمرکز و حافظه بهتر شود. در مورد تاثیر انواع موسیقی روی نوروترنسمیترهای مغزی در طی دوره مفصل توضیح داده شده است.

تحقیقات نشان داده است که بیشتر اینها به دلیل افزایش سطح دوپامین ایجاد می شود.

۴. تغذیه در درمان افسردگی

درمان افسردگی با تغذیه

یک رژیم غذایی مخصوص تقویت روحیه بخورید. در مواقع استرس و افسردگی ، ما اغلب به سراغ “غذاهای در دسترس تر و راحتتر” می رویم که همراه با چربی های ناسالم ، شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده هستند . اما این غذاهای حاضری و پر از مواد نگهدارنده به همراه کافئین و الکل زیاد ، می توانند روی روحیه شما تأثیر منفی بگذارند. در عوض ، بیایید هر زمان که می توانید بر روی غذاهای تازه و مفیدتر تمرکز کنید و مصرف مواد مغذی تقویت کننده خلق و خو مانند بادام، کربوهیدراتهای پیچیده و اسیدهای چرب امگا ۳ را افزایش دهید .

۵. آرام سازی و ریلکسیشن در درمان افسردگی

تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید. یک روش آرام سازی مانند مدیتیشن ، شل کردن تدریجی عضلات ، یا یک تمرین تنفسی در برنامه روزانه شما می تواند باعث شود شما از چرخه تفکر منفی فاصله بگیرید و علاوه بر این، این روشها تنش و اضطراب را تسکین می دهد.

۶.  درمان افسردگی با نور درمانی

درمان قطعی افسردگی با نور درمانی

نور درمانی گاهی می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی موثر باشد (منبع). با این وجود چون نور به اندازه داروسازی سودآور نیست ، تحقیقات کمتری در مورد این روش ارزان درمانی انجام شده است.

نور درمانی به طور کلی با جلسات روزانه حدود ۱۵ دقیقه شروع می شود و تا دو ساعت در روز افزایش می یابد. زمانبندی بستگی به شدت علائم و شدت نور دارد که پزشک می تواند آن را تنظیم کند. اگرچه این شیوه به تنهایی افسردگی را درمان نمی کند ، اما می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد.

نمایش ادامه این نوشته پنهان کردن نوشته
بیوگرافی دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و مدرس این دوره
مصطفی امیری مصطفی امیری
  ۲۰ سال پیش وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم و پس از پایان پزشکی عمومی ، بدون وقفه در امتحان ورودی دوره تخصصی مغز و اعصاب در همان دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدم. در حین آموزش تخصصی متوجه شدم که تا بحال هیچ متخصص مغز و اعصابی در ایران برای رشته فوق تخصصی اش سراغ اختلالات خواب نرفته است. به دلیل علاقه م به خواب و همچنین ناشناخته بودن این حیطه در ایران، بعد از اتمام دوره تخصصی مغز و اعصاب و کسب بورد تخصصی به اسپانیا رفتم تا آنجا دوره فوق تخصصی اختلالات خواب را بخوانم. ### پس از پایان این دوره در اسپانیا ،مدت کوتاهی در ایران طبابت کردم و بعد برای مدتی تحقیقات و به دلایل شخصی به آمریکا رفتم و حدود دو سال در آنجا مشغول فعالیت بودم و نهایتا تصمیم گرفتم به ایران برگردم و کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب را با کیفیتی که در آمریکا و اسپانیا مشاهده کرده بودم در ایران راه‌اندازی کنم و این شد که به اینجا رسیدم. ### اینجا در ویکی چرا، من عاشقانه تدریس می کنم!
آموزش صوتی روش استفاده از این دوره
توسط: دکتر مصطفی امیری

ویدئو کوتاهی از مقدمه دوره درمان خانگی افسردگی

۴۵ دیدگاه دربارهٔ «درمان افسردگی در خانه، درمان افسردگی شدید و راه درمان افسردگی با تغییرات دائمی در مغز»

 1. Avatar

  خیلی منتظر این دوره هستم.
  از دکتر رفتن و داروهای تکراری خسته شدم همه داروهای ضدافسردگی‌ رو امتحان کردم هیچکدوم روی من جواب نمیده بجز فلوکستین که اونم خواب منو بهم میریزه طوریکه مجبور شدم بذارمش کنار

 2. Avatar

  من قم زندگی میکنم، درمان افسردگی تو قم خیلی راحت نیست و دکترای خوبی هم نمی‌شناسم، میتونم از این دوره استفاده کنم؟

 3. Avatar

  من دوره بی خوابی رو استفاده کردم خیلی موثرتر از دارو بود. وقتی تو اینستا شنیدم این دوره رو دارین درست میکنیم خیلی خوشحال شدم هنوز شروع نکردم ولی قطعا این دوره رو میگیرم نظرمو میذارم بعدش

 4. Avatar

  خیلی باحاله
  من سه روزه شروع کردم خیلی حس میکنم پله پله پیش می‌ره و اینکه هر روز یه جلسه داره خیلی خوبه

 5. Avatar

  خیلی خیلی جالبه، خیلی شانسی این دوره رو پیدا کردم ولی بنظرم حداقل ۱۰ میلیون نفر از مردم ایران این دوره رو لازم دارن مخصوصا اونایی که داروی ضد افسردگی میخورن

 6. Avatar

  سلام دکتر عزیز ودوست داشتنی ❤️عااالی هستش کارتون ومن شمارو تحسین میکنم بابت این کار قشنگتون خداپسندانه ‌امیدوارم همیشه شاد وسلامت وکاراتون هرروز بهتراز دیروز باشه ‌مورد لطف الهی قرار بگیرید ‌خیر ‌وبرکت در زندگیتون سرازیر بشه سپاسگزاریم

 7. Avatar

  سلام دکتر جان اتفاقی این دوره دیدم .یه خانواده ۴ نفره هستیم کلا فکر میکنم که شاد نیستیم بخصوص فرزند بزرگم که فکر میکنم افسردگی شدید داره از همه چی دست کشیده و به کامپیوتر اعتیاد پیدا کرده و منم هروقت اون ناراحته افسرده میشم…انگیزه واسه هیچ کاری نداره در حالیکه وقت ازدواج وتشکیل زندگیش هست دکترای زیادی رفته و ژنتیکی تشخیص داده شده.. این دوره میتونه کمک کنه؟

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   بله
   مناسب است و قطعا کمک کننده خواهد بود، در مورد رابطه ژنتیک و افسردگی هم در طی دوره بطور کامل توضیح داده شده

 8. Avatar

  سلام اقای دکتر من وسواس فکری شدید دارم برای من خوبه کاملا خوب میشم ؟ چقدرطول میکشه

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   این دوره برای افسردگی و اضطراب طراحی شده است. بطور اختصاصی برای درمان وسواس طراحی نشده است اما اگر افسردگی و اضطراب دارید روی این دو مورد بسیار موثر خواهد بود حتی اگر خیلی شدید باشد.

 9. Avatar

  چیزی که تو این دوره خیلی برای من جالب بود اینه که چقدر از جزئیاتی که اطرافمون هستن و می تونن حالمون رو خوب کنن غافلیم. مثلا اون قسمت نور درمانی و استفاده از نور خورشید برای بهبود افسردگی. من خودم خیلی دوست داشتم اتاقم تاریک باشه و نور نیاد اما نفهمیده بودم که خودمو از چه منبع فوق العاده ای محروم کردم. الان امکان نداره روزی بیست دقیقه آفتاب نگیرم. اون بخش تغییر مایندست رو هم خیلی دوست داشتم. به نظرم راهکاراتون خیلی خاص و متفاوته. ممنونم بابت این دوره ی فوق العاده

 10. Avatar

  به نظرم همه ی افراد طی دوران زندگی بنا به دلایل مختلف می تونن این حس رو تجربه کنن و بهتره هممون هنر کنترل احساسات منفی رو آموزش ببینیم، من خیلی برام مهمه هر روز سطح انرژی خوبی داشته باشم و احساسات منفی رو از خودم دور کنم اما بالاخره پیش میاد روزایی که احساس میکنم کمی بی حوصله و بی انرژی هستم این دوره رو که خوندم بامزگیش این بود که از چه چیزای ساده و کوچیک که هر روز هم باهاش مواجهیم و میتونه حالمون رو خوب کنه غافلیم و فکر میکنیم کارای بزرگ تری باید انجام بشه که حالمون خوب بشه. به نظرم این دوره علاوه بر افراد مبتلا به افسردگی، به بهداشت روان افراد عادی هم کمک میکنه. من که یکی از عادت های بدم که چک کردن موبایل بعد از بیدار شدن تو تختخواب بود رو بعد از خوندن دوره ترک کردم و فکر میکنم اینجوری احساس بهتری بعد از بیدار شدن دارم.

 11. Avatar
  سهیل جعفری

  سلام
  من جلسه هشتم هستم تا اینجا که از این دوره خیلی لذت بردم
  چون واقعا با مقالات و مطالب تکراری و غیر واقعی قبلی که دیده بودم متفاوت بود
  تک تک بخشا قابل لمس و جالب بود
  ارزش این دوره به اینه که سبک زندگی رو سالم تر می کنه و انگار از پایه و اساس یه چیزایی درست میشه
  درمان افسردگی چاره اش درمان موقت نیست بلکه واقعا حال فرد باید خوب بشه و درک کنه که برای داشتن احساس خوب باید انرژی و وقت بذاره
  البته این فقط برای افراد افسرده نیست
  هممون باید برای داشتن حس خوب یک سری اصول رو بلد باشیم تا حال بهتری داشته باشیم که واقعا تو این دوره بهش پرداخته شده.
  ممنونم

 12. Avatar

  با سلام
  من حدودا چندین سال تحت دارو درمانی هستم با انواع داروها و عوارض متعددی رو تجربه کردم
  من حدود یکسالی هست دچار خستگی شدید و بی انگیزگی و خواب زیاد در حدود ۱۸ یا ۱۹ ساعت شدم
  آیا برای من این دوره مفید هست؟

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   بله کاملا مفید است اما داروهای قبلی تان را فقط بعد از شروع حداقل سه هفته از درمان و در صورت بهبود نسبی، و با مشورت پزشکتان کم کنید.
   یعنی با شروع دوره و فعلا داروهای کنونی را کم یا زیاد نکنید.

 13. Avatar

  این دوره برای کسی خیلی راه ها برای افسردگی رفته ولی خوب نشده باعث شده خوابشو ازدست بده برای اون شخص هم خوبه

 14. Avatar

  سلام اقای دکتر وقت شما بخیر من دوره درمان افسردگی خریداری کردم و روز شانزدهم بودم امروز امدم برم داخل پروفایل ولی متاسفانه حسابم بسته شده ممنون میشم علت رو بفرمایید باتشکر

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   نگران نباشید حساب شما همیشه در دسترس خواهد بود، احتمالا مشکل فنی موقت در سمت شما یا سرور وجود دارد . لطفا به پشتیبانی سایت پیام بدید تا مشکل رو براتون حل کنند. سپاس

 15. Avatar

  سلام اقای دکتر امیری من چند دقیقه قبل هم در دوره ی درمان خواب پیام دادم
  و این دوره ی شما هم دیدم ویکی از مشکلات من است من حدود ۷ سال است که از تمام علایقم دست کشیدم بخصوص بازی های کامپیوتری که در گذشته حتی شبانه روز بازی می کردم ولی الان به ان و به هیچ کاری علاقه ندارم الان تمام روز را رویا پردازی می کنم و دور حیاط خانه راه می روم تا این که پاهام خسته شود یک سال زیر نظر متخصص مغز واعصاب بودم او گفت که مشکلی نیست و به من قرص داد ولی زیاد ان قرص ها روی من تغییری ایجاد نکرد وبخواطر عوارض ان را ترک کردم حدود ۲سال هست که قرص نمی خورم
  ایا این دوره برای من مفید است
  ممنون

 16. Avatar
  میلاد کیانی

  سلام خسته نباشید لطفا یه دوره ترک خودارضایی بذارید که داره روح و روانمونو داغون میکنه و نمیتونیم بذاریمش کنار خسته شدیم واقعا

 17. Avatar

  سلام دکتر یک جمله منفی روی بعضی از افراد خیلی تاثیر منفی میزاره که طرف شروع به پرخاشگری واکنش میکنه اما بر بعضی افراد اصلا کوچکترین تاثیری نمیزاره ‌خیلی خونسرد از کنارش رد میشه بدون کوچکترین واکنشی دلیلش رو‌اگه ممکنه توضیح بدین ممنون میشم

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   با سلام، در روز سی و چهارم دوره درمان افسردگی دقیقا به همین موضوع پرداخته ام.
   برای اینکه از بحران افسردگی عبور کنید، باید تمرین رهایی کنید.

 18. Avatar

  تا روز ۳۱ پیش رفته ام به جرات میگم شبیه هیچ دوره دیگه ای نیست و ممنون از این دوره خوب و جذاب و پر از روزهای هیجان انگیز و رنگی

 19. Avatar

  خیلی عملی و کاربردی توضیح داده شده و خود دکتر هم کاملا مسلط به نظر میرسه، به ادمهای شاد هم توصیه می کنم چه برسه به افسرده ها. چون بحث اصلا افسردگی نیست بحث تغییر ذهن و تغییر بدنه که بدرد خیلیا میخوره

 20. Avatar

  سلام جناب دکتر،وقتتون بخیر،اگر شخصی مشکلات اضطراب و ترس داشته باشد،این دوره چقدر می‌تواند برای او موثر باشد،چون که شما نوشتید این دوره برای درمان افسردگی است؟متشکرم

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   در این دوره درمان اصلی روی افسردگی متمرکز است اما چون اضطراب و ترس نیز معمولا با افسردگی همراهی دارد، در بخش های زیادی از این دوره به این مباحث پرداخته شده است.

 21. Avatar
  دکترسامان

  سلام جناب دکتر امیری…
  خسته نباشید..
  آیادرمورد افسردگی های ناشی وسوئ مصرف مواد( که تحت نظر متخصص اعصاب شربت اوپیوم مصرف میکنند)
  هم موثر است..
  آیا باید دیگر دارو(وشربت اوپیوم) مصرف نکنند..؟ و تحت نظر آن متخصص نباشند و همین دوره کفایت میکند..؟
  باعوارض شدید جسمی وروحی ترک دارو وشربت چه راهکاری دارید…؟
  مورد فوق را جهت چندتن از همکاران پزشک و خلبان ام سوال نمودم که اوجودمصرف داروهای مختلف افسردگی استفاده از شربت اوپیوم نه تنها افسردگی آنها( بعد از قطع مصرف مثلا مادون اوپیوم سنتی) بهتر نشده است…بلکه بسیار بدتر و گاهی خانه نشین و افسرده تر گشته اند .و اکثرا سن بالای۴۰ هستند…ضمنادرواتساپ شما هم پیام گذاشته ام..
  ممنون و متشکرم..
  توفیق جنابعالی در رفع آلام روحی و جسمی همگان از خداوند منان خواستاریم..
  دکتر سامان و همکاران..

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   این دوره برای ترک اپیوم طراحی و‌ ساخته نشده است و فرآیند ترک باید تحت نظر پزشک ادامه پیدا کند.

 22. Avatar
  دکترسامان

  سلام دکتر و دوست عزیز…
  فایل صوتی شما گوش کردم..وبه دوستانی که دارو مصرف نمیکردند؛به اشتراک گذاشتم..
  اگر درمان دارویی نیز ویزیت میکردید تعدادزیادی که دارو مصرف میکنندنیز متقاضی ویزیت حضرتعالی میشدند..
  اگرراهکار دارویی ؛ همراه با درمان شمادربیمارانی که حادهستند مکمل هم میشد..سپاسگذارمیشویم مارادرجهت آن راهنمایی بفرمائید..
  با تشکر دکترسامان و همکاران..

  1. مصطفی امیری
   مصطفی امیری

   سلام
   روزتون بخیر
   درمان دارویی هم توسط همکارانم در کلینیک جایروس در دسترس است، خودم در ایران ویزیت حضوری ندارم

 23. Avatar

  سلام جناب دکتر. میخوام شما رو با نوع دیگری از مشکل روحی آشنا کنم که امیدوارم با اطلاعات کامل و هوش خوبتون راهکاری براش پیدا کنین. آیا میدونستین که میشه فردی افسرده و غمگین نباشه و مشکل نداشته باشه اما باز هم آرزوی مرگ کنه؟ بله، افرادی هستند که علایم افسردگی رو ندارن، خودشونو سرزنش نمیکنن، افکار منفی هم ندارن اما آرزوی مرگ دارن. میدونین چرا؟ بخاطر زمان! بله زمان. گذر زمان برای این افراد شدیدا سخته و حوصله ندارن سالها این زندگی بی معنا رو ادامه بدن. این که گذر زمان تا این حد برای این افراد سخته باعث میشه آرزوی مرگ کنند. آیا راهکاری برای چنین افرادی دارید؟ خلاصه بگم: این افراد حوصله زندگی کردن رو ندارن. ممنون میشم بررسی کنید و جوابی بدین.

  1. مصطفی امیری

   سلام
   بله این حالت تقریبا به خوبی شناخته شده است و با عناوین افسردگی وجودی یا معنایی نیز شناخته می شود. در این شرایط درمان متمرکز است روی پیدا کردن معنا در زندگی و در این شرایط درمان هایی مانند لوگو تراپی (شیوه ابداعی دکتر ویکتور فرانکل نویسنده کتاب در جستجوی معنا) و رواندرمانی با اپروچ وجودی (اگزیستنسیال) می تواند کمک کننده باشد.

 24. Avatar

  باسلام ودرود
  جناب دکتر امیری بزرگوار،من خانمی ۴۴ ساله دارای دوفرزند ومسئولیت در شغلم هستم وازچندمورد رنج میبرم که نمی دانم علت ودرمان آنها چیست:
  ۱.عدم تمرکز وحافظه خوب
  ۲.خواب آلودگی بدون کنترل در حالت مطالعه وحتی صحبت باخانواده ودیدن فیلم و…که مجبور به پرخوری وخوردن تخمه شور وقهوه و….که بی فایده هم هست میشوم
  ۳.گریه در زمان دفاع از خود یا دیدن فیلم،شنیدن آهنگ وحتی صحبت احساسی ومثبت!!
  ۴.کم خونی مینور
  حافظه،خواب وگریه وناتوانی بسیار در زندگی شخصی،خانوادگی وشغلی مرااذیت کرده وبرخلاف تلاش زیاد،مانع رشد وموفقیت مورد نظرم میشود.
  لطفا مرا راهنمایی فرمایید.
  متشکرم

  1. مصطفی امیری

   بهتر است در قدم اول در کلینیک خواب ویزیت شوید (احتمالا نیاز به تست خواب نیز وجود خواهد داشت)
   علت خواب آلودگی شما باید مشخص شود و ممکن است سایر علائم شما هم به همین دلیل (کاهش کیفیت خواب) ایجاد شده باشد

 25. Avatar

  سلام آقای دکتر دوره ی بی خوابی رو تهیه کردم و نکات گفته شده را انجام داده ام و خیلی خوب بودم ولی باز بیدار شدن های شبانه به سراغم آمده دو یا سه هفته خیلی خوب می خوابم و باز نیمه شب بیدار می شوم آیا تهیه دوره افسردگی می تواند کمکم کند؟

  1. مصطفی امیری

   سلام
   بله اگر برای شما افسردگی مطرح باشد، بسیار کمک کننده و مکمل خوبی برای درمان بی خوابی ثانویه (ناشی از افسردگی) خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
اسکرول به بالا