وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
199000

ساخت فیلم کوتاه | آموزش فیلمسازی

فیلم کوتاه دنیایی به شدت متفاوت دارد! می توانید هزاران کتاب در مورد ساخت فیلم بلند پیدا کنید و نکات زیادی یاد بگیرید اما واقعیت این جاست که یاد گرفتن ساخت فیلم کوتاه تنها با تجربه به دست می آید.

ساخت فیلم کوتاه از مرحله ایده یابی و بسط ایده شروع می شود و تا مراحل تولید ادامه پیدا می کند.

در این دوره کوتاه و خلاصه تصمیم دارم، خلاصه ای از تجربیات خود در ساخت فیلم کوتاه را منتقل کنم! هرگز ادعای فیلمساز بودن را ندارم و فعلا در حال کسب تجربه هستم. باشد که این تجربیات به کارتان بیاید!

تجربه ساخت اولین فیلم کوتاه من!

خوب یادم هست که به عنوان دختری نوجوان در شهر کوچک خودمان، همیشه رویای ساخت فیلم را داشتم. یادم نمی آید که هیچوقت مثل دختران هم سن و سال هایم، رویایم این باشد که بازیگر مشهوری شوم و چپ و راست امضا بدهم! دلم در عطش گفتن اکشن و کات می سوخت! دلم تنها چیزی که می خواست این بود که قصه های خودم را بسازم. اولین تجربه ساخت فیلم کوتاه برای من در سن 14 سالگی رخ داد.

به همراه دو تن دیگر از دوستانم تصمیم گرفتیم فیلمی مستند کار کنیم. هیچ نداشتیم! نه دوربینی، نه نوری و نه حتی تجهیزات ضبط صدا! 

از همه بدتر دخترانی نوجوان بودیم که هیچ کس ما را جدی نمی گرفت!هرجا می رفتیم با خنده و شوخی ما را رد می کردند! تا این که یکی از آتلیه داران شهر دلش به حال ما سوخت و قرار شد با دوربین خودش سر کار حاضر شود و فیلمبرداری کند!

چقدر خوشحال بودیم! فکر می کردیم که دیگر کار تمام است! خودمان را در قله های افتخار می دیدیم! کلی به اسم فیلم فکر کردیم( که در مورد تعزیه ی شهرمان بود) !

دست آخر یک اسم عجیب و غریب برایش گذاشتیم که یکی از ما، در جایی شنیده بود و حتی درست معنی اش را نمی دانستیم!

پول هایمان را روی هم گذاشتیم و تقریبا با هزینه ای حدود 20 هزار تومان ( در سال 84) فیلممان را ساختیم!

کلی با هم درگیر شدیم که چه کسی کارگردان باشد. توافق نکردیم و اسم همه مان روی کاور فیلم رفت! خودمان کار را تدوین کردیم و از نرم افزارهای ساده ای استفاده کردیم.

سلیقه مان درست مثل ادیتورهای عروسی بود. کلی گل و پروانه روی فیلم گذاشتیم و فکر می کردیم که عجب ایده فوق العاده ای!

دیگر حرفه ای شده ایم! قرار است به زودی از ما در جشنواره های معتبر دعوت کنند و الگوی جوانان شویم! اما نقشه ها، نقش برآب شد! خواستیم کلاس بگذاریم و فیلم را به مدیر مدرسه مان نشان دادیم. خواستیم بگوییم که ما با این بچه های کوچک فرق داریم و واقعا چیزی از دنیا حالی مان است! فیلم را گم کردند. در آرشیو مدرسه گم و گور شد و ما هم هیچ بک آپی نداشتیم! حتی کوچک ترین تشویقی نشدیم. هیچ کس جز خودمان فیلم را ندید و افتخاری کسب نکردیم!

در 14 سالگی احساس سرخوردگی فیلمسازان بلاک باستری را داشتیم که در گیشه فروش موفقی نداشته اند و یا منتقدین فیلم را با خاک کوچه یکسان کرده اند. مدام به همه می گفتیم که فیلم ساخته ایم اما هیچ کس باورش نمی شد! 

سال بعد، دختر فرماندار شهرمان، فیلمی ساخت و در جشنواره خوارزمی دیده شد! همه از او به عنوان دانش آموز نخبه یاد کردند و ما که می دانستیم، ایده اش را از ما دزدیده است، غمگین و ناراحت، بر باد رفتن آرزوهایمان را نظاره می کردیم!

سرخورده شدیم و مایی که تا قبل از آن تصمیم داشتیم هنر بخوانیم، هر سه به سراغ ریاضی رفتیم و چند سالی خودمان را در مدرسه و بعد دانشگاه الاف کردیم.

دوستانم فیلمسازی را رها کردند. اما تب فیلم ساختن در سن 20 سالگی دوباره به سراغم آمد. فهمیدم دانشگاهی هست و رشته فیلمسازی ای! عزمم را جزم کردم که این بار اصولی شروع کنم. چند فیلم از آنتونیونی، برگمان و هیچکاک دیده بودم و فکر می کردم خیلی حالی ام است! 

قبول شدم و به تهران آمدم! فیلمسازی خیلی با آن چه که فکر می کردم فرق داشت! فیلمسازی برای من درست مثل تجربه 14 سالگی ام بود! ممکن است با هیچ و پوچ فیلمی را با جان و دل بسازی، اما هیچ جا دیده نشود! ناگهان یک دختر فرماندار سر و کله اش از ناکجا پیدا می شود، فیلم تو را می دزدد، بهتر از تو می سازد و موفق می شود!

این خلاصه ای کوتاه از فیلمسازی است! دنیایی کوچک و بی رحم اما به شدت دوست داشتنی!

بنابراین اگر عاشقانه این هنر را دوست ندارید، همین الان این صفحه را ترک کنید!

ساخت فیلم کوتاه

فیلمنامه برای ساخت فیلم کوتاه

یکی از اصلی ترین فرق هایی که ساخت فیلم کوتاه با بلند دارد، در فیلمنامه است. اگر فکر کردید که می توان فرمت نوشتن فیلمنامه بلند را روی فیلم کوتاه هم پیاده سازی کنید، باید بگوییم که قبل از شما هزاران نفر تلاش کرده اند که این کار را انجام بدهند اما موفق نبوده اند. بنابراین از همین الان آن را کنار بگذارید و یاد بگیرید که برای فیلم کوتاه فیلمنامه بنویسید!

در دوره ساخت فیلم کوتاه، به طور مفصل راجع به ایده یابی و نوشتن فیلمنامه فیلم کوتاه صحبت کرده ایم.

فیلم های کوتاه بیش از آنکه بر موقعیت یا درام سوار باشند، بر ایده سوار هستند.

فیلم کوتاه خیلی زیادی صرفا به دلیل ایده های هیجان انگیزشان مورد توجه قرار گرفته اند. بنابراین اهمیت ایده را دست کم نگیرید

سرفصل های دوره ساخت فیلم کوتاه:

ایده یابی برای فیلم کوتاه

پیش تولید

نوشتن فیلمنامه فیلم کوتاه

انتخاب عوامل

برآورد بودجه

انتخاب لوکیشن ها

اجاره تجهیزات

طراحی صحنه

کار با بازیگر

تولید

فیلمبرداری

کارگردانی

هدایت بازیگر

مدیریت تولید

پس تولید:

تدوین

صدا گذاری

موسیقی

اصلاح رنگ

پخش فیلم

ساخت فیلم کوتاه

می تونی یه فیلم کوتاه شاعرانه بسازی و به هیچ سوالی هم پاسخ ندی! ساخت فیلم کوتاه، نوعی آزادی خلاقانه به ما میده!

سوالات رایج در مورد ساخت فیلم کوتاه

ساخت فیلم کوتاه برای جشنواره چگونه است؟

پاسخ: درست مثل ساخت هر فیلم دیگری! خودتان را در قید ساخت فیلم برای جشنواره نکنید! فیلم خودتان را بسازید و مطمئن باشید که اگر فیلم خوبی باشد، جشنواره ها به سراغتان خواهند آمد. بیشتر جشنواره ها، حداکثر ممکن است که تم موضوعی داشته باشند و کاری به فرم ساخت فیلم کوتاه شما نخواهند داشت.

هزینه ساخت فیلم کوتاه چقدر است؟

هزینه هر فیلمی با دیگری فرق دارد. همه چیز به فیلمنامه و امکاناتی که برای ساخت می خواهید در نظر داشته باشید، بستگی دارد. در یکی از فصل های دوره به طور مفصل در مورد هزینه ساخت فیلم کوتاه صحبت کرده ایم.

درآمد ساخت فیلم کوتاه چقدر است؟

واقعیت این جاست که فیلم کوتاه را برای درآمد داشتن نمی سازیم. فیلم کوتاه مدیوم مستقلی در سینماست که به خاطر ارزش های هنری خود ارج گذاشته می شود، نه درآمدش!

البته فیلم هایی بوده اند که به خاطر موفقیت فراوان در جشنواره های سینمایی توانسته اند که درآمد خیلی خوبی داشته باشند اما بهتر است از همین الان روی این مسئله حساب باز نکنید.

مجوز ساخت فیلم کوتاه چگونه بگیریم؟

خب اول از همه توصیه می کنیم که اگر فیلمبرداری دارید، حتما مجوز بگیرید. اگر دانشجو هستید، یک نامه از دانشگاه برای گرفتن مجوز کفایت می کند. در صورتی که کارتان سفارشی است، می توانید نامه را از سفارش دهنده بگیرید. سپس نامه را باید به بخش ناجی هنر در نیروی انتظامی ببرید و امضای آن ها را دریافت کنید. پروسه اصلا پیچیده ای ندارد و نیروهای پلیس، عموم مواقع بیشترین همکاری را با شما خواهند داشت. یادتان نرود که حتما نسخه ای از فیلمنامه تان را هم با خود همراه داشته باشید.

پکیج آموزش فیلمسازی

در این پکیج، بیشتر از آن که به آموزش چیزی بپردازم، انتقال تجربه کرده ام! تجربه هایی که از ساخت فیلم کوتاه داشتم در خیلی از مواقع به کارم آمده اند! مثلا الان به خوبی می دانم که برای کاهش هزینه های ساخت فیلم، چگونه عمل کنم و یا این که با چه زبانی، عوامل را متقاعد کنم که دستمزد خود را پایین بیاورند. تمام این ها را سعی کرده ام در این پکیج جای بدهم. البته که دروس معمول فیلمسازی مثل کارگردانی، دکوپاژ، یافتن ایده ها و خیلی نکات دیگر را نیز در این دوره پوشش داده ایم.

چرا دوره های آنلاین سینما؟

خب طبیعی است که دوره های حضوری و ارتباط مدرس با هنرجو، خیلی راحت تر و بهتر است. اما دوره های آنلاین هم خالی از مزیت و لطف نیستند. به عنوان مثال خیلی از مدرسین خوب سینما فرصت کافی برای برگزاری کلاس های حضوری ندارند. یک بار دوره های آنلاین را می سازند و در اختیار هنرجویان قرار می دهند. 

یا مثلا ممکن است که کلاس های مدرس مورد نظرتان به سرعت پُر شوند و نتوانید ثبت نام کنید. در چنین شرایطی است که دوره های آنلاین سینما می توانند حسابی به کارتان بیایند.

کلاس های فیلمسازی در تهران

تقریبا بیشتر اساتید و کارگردانان بزرگ سینما، کلاس های آموزش کارگردانی و فیلمسازی دارند. اساتیدی مثل شهرام مکری، اصغر فرهادی یا…

می توانید به این کلاس ها مراجعه کنید و بسیار بیاموزید! برای یافتن این کلاس های آموزشی در تهران می توانید پیج اینستاگرام برخی از موسسات معروف و معتبر سینمایی مثل کارنامه، بامداد، هیلاج و …را دنبال کنید. 

آموزش فیلمسازی رایگان

خب خیلی از ما دلمان می خواهد که آموزش های رایگان داشته باشیم. یوتیوب می تواند منبع خیلی خوبی برای آموزش فیلمسازی باشد. اما واقعیت این جاست که اگر زبان انگلیسی تان خوب نباشد نمی توانید از این منبع بی کران استفاده کنید. بنابراین در صورت امکان زبان انگلیسی تان را تقویت کنید.

در کلاس های رایگان و جزوه های مجانی که در فضای اینترنت وجود دارد، می توانید اطلاعات خوبی به دست آورید. اما این اطلاعات ابتدایی و جزئی هستند. در این دوره، شما به صورت مستقیم، اطلاعات دست اول مدرس را دریافت خواهید کرد. اطلاعات و آموزه هایی که واقعی هستند و ممکن است شما در طول پروسه فیلمسازی با آن ها سر و کار داشته باشید. 

چند فیلم کوتاه درجه یک برای تماشا:

هتل کاوالیر ( وس اندرسون)

بادکنک قرمز ( آلبرت لاموریس)

مرد کاغذی( جان کارز)

خانه سیاه است( فروغ فرخزاد)

سگ اندولسی ( لوئیس بونوئل)

سینگ ( کریستوفر دیک)

آموزش فیلمسازی

پکیج آموزش فیلم سازی برای من موثر است؟ آیا آموزش آنلاین فیلم سازی اثر دارد؟

یکی از چیزهایی که خیلی راحت می توان از طریق فضای آنلاین یاد گرفت، دروس سینمایی است. بنابراین اصلا نگران نباشید که در طول این دوره چیزی یاد نگیرید!

دوره آموزش فیلم سازی آنلاین، تمام تجربیات مدرس را در اختیار شما قرار می دهد. تجربیاتی که در صحنه فیلم سازی به دست آمده اند و قطعا در هیچ کلاسی به شما آموزش داده نمی شود. 

این دوره آموزش فیلم سازی می تواند به شما کمک کند تا با چالش های ساخت فیلم کوتاه رو به رو شده و آن ها را حل کنید. 

یاد خواهید گرفت که مثل یک مدیر تولید فکر کنید و هزینه های فیلمتان را کنترل کنید. 

یاد می گیرید که چطور با تدوینگر و فیلمبردار یا صدابردارتان تعامل کنید و به بهترین شکل ممکن، خواسته ی خود را با آن ها در میان بگذارید. 

این تجربیات شما را از هر لحاظ آماده ی ساخت فیلم کوتاه خواهد کرد. 

در ضمن شما می توانید در بخش کامنت های همین صفحه با مدرس در ارتباط باشید. در غیر این صورت، با پشتیبانی در تماس باشید تا ایمیل مدرس برایتان ارسال شود.

دیگر دوره های مدرس:

الفبای فیلمنامه نویسی

هدایت بازیگر

لینک های مفید:

How to make a short film

3 دیدگاه دربارهٔ «آناتومی ساخت فیلم کوتاه | آموزش فیلمسازی کم بودجه در 7 درس!»

  1. سلام من میخوام بدونم برآورد هزینه فیلم به چه صورت هست
    و دوست دارم با یک مدیر تولید صحبت کنم یک ربع حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن