وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
39 هزار تومان

غلبه بر ترس از مرگ

خلاصه دوره درمان ترس از مردن

من دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب هستم و در این دوره آموزشی با نگاهی منحصر به فرد و خاص به موضوع ترس از مرگ پرداخته ام. نگاه من به پدیده مرگ و درمان ترس از مرگ در این دوره آموزشی بسیار فراتر از توصیه های دوستان و مطالب اینترنتی است و فقط برای کسانی مناسب است که نسبت به پدیده مرگ دچار ترس و نگرانی قابل توجهی هستند، خواه مرگ عزیزان یا مرگ خود فرد

اگر نتایج گوگل را در مورد موضوع ترس از مرگ مرور کنیم به راه حل های ساده و گهگاه موثر می رسیم اما به اعتقاد من، این راه حل ها مشکل اغلب افراد را حل نمی کند چون بسیار کوتاه، ساده و غیر تخصصی هستند و به جزییات به میزان کافی نپرداخته اند.

لطفا اشتباه نکنید! این دوره بیش از هرچیزی در مورد زندگی است! کسی که بتواند با ترس از مرگ و با پایان پذیر بودن خودش کنار بیاید می تواند یاد بگیرد که تجربه زندگی کامل داشته باشد و میتواند در اعماق تجربه همه لحظه های زندگی اش فرو برود. من در این دوره زندگی کردن را خواهم آموخت.

فایل صوتی توضیحات دکتر امیری در مورد این دوره
دوره آموزشی غلبه بر نگرانی و استرس مرگ چه بخشهایی دارد؟

محتوای دوره شامل چه بخشهایی است:

ویدئو:   10 ساعت

صوت:  5 فایل

متن:  3500 کلمه

دوره آموزشی درمان ترس از مرگ برای چه کسانی مناسب است؟

گروه اول:   افرادی که نگران مرگ خودشان هستند و به همین دلیل برخی عملکردهایشان دچار مشکل شده است

گروه دوم:  افرادی که به شدت نگران از دست دادن عزیزان و خانواده هستند

گروه سوم:  افرادی که به تازگی عزیزی را از دست داده اند و می خواهند با مرگ عزیزشان کنار بیایند

گروه چهارم: هرکسی که به دلیل بیماری یا شرایط سنی و… به تجربه مرگ نزدیک است

سوال و جواب های رایج (برای دیدن جواب روی سوال کلیک کنید تا کادرکشویی باز شود)

ما انسانها از این جهت که “از وجود خود آگاه هستیم” در بین موجودات منحصر به فرد هستیم – ما می توانیم به طور عینی به خود بیندیشیم!

تقریباً 200 سال پیش ، کی یرکگارد ( 1983)  عنوان کرد که در نتیجه این درک، ما دو احساس را تجربه می کنیم: “هیبت” و “ترس”.

زنده بودن عالی است. با این حال درک اینکه همه ما خواهیم مرد وحشتناک است و اینکه بدانیم هر لحظه مرگ ممکن است رخ دهد برای ما آدمها تجربه دشواری است.

مرگ ، یا “اجتناب ناپذیری مرگ” یک وحشت دائمی است که در ته ذهن همه ی انسان ها نهفته است. اضطراب مرگ هنگامی به اوج می رسد که تلاش های ما برای سازگاری ، به حداقل رساندن یا انکار مرگ منجر به شکست شود. به ویژه در لحظه های از دست دادن ، مرگ نزدیکانمان ، یا وقتی با بیماری های تهدید کننده زندگی مانند سرطان روبرو می شویم.

 ترس از مرگ دلایل زیادی دارد از جمله: ترس از درد مرگ، ترس از دنیای پس از مرگ، ترس از لحظه مردن، ترس از فراموش شدن، ترس از مرگ عزیزان و…

از مردن میترسید؟ آیا میدانید مرگ دقیقا چیست؟ تجربه پیرامون مرگ چه؟
آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه می توانید بیشتر زنده بمانید؟ 
از دست دادن کسانی که دوستشان دارید چطور؟ چقدر ذهنتان مشغول اینگونه افکار است؟

هر فردی دیر یا زود با مرگ را لمس میکند ، و بنابراین هر شخص باید یکجا در زندگی اش با سوالات بالا کنار بیاید. برای پاسخ به سوالات بالا و دهها سوال دیگر پیرامون مرگ، من این دوره را تهیه کرده ام

تاناتوفوبیا یک ترس غیرمعمول یا غیر عادی از مرگ است که بر عملکرد طبیعی فرد مبتلا تأثیر می گذارد و ممکن است با خطر یا تهدید واقعی متناسب نباشد. همه افراد ترس از مرگ ندارند و برخی از افراد بینش و آمادگی و پذیرش حقیقت مرگ را دارند.

ترس از مرگ خلاقیت ما را محدود می کند.حتی بعضی اوقات ترس حتی باعث می شود کارهایی انجام دهیم که شاید برای ما چندان خوب نباشد. ممکن است برای کاهش ترس به مصرف مواد مخدر و یا رابطه ناسالم رو بیاوریم.

ترس از مرگ جرات ما را کم می کند. ما را محدود می کند و انرژی ما را بیهوده تخلیه می کند.
وقتی بتوانیم از ترس از مرگ آزاد شویم، در روابط ما با افراد دیگر ، ممکن است تحولاتی جدی صورت بگیرد.

شاید بتوانیم رهاتر زندگی کنیم وبا ایده های جدید خلاقانه ،تمام مسیر زندگی مان را عوض کنیم.

بیشتر مردم می گویند مرگ خوب، مرگ به موقع، بدون درد و آرام است. اما این تعریف دقیق و یکسانی برای همه نیست.
در چه سنی واقعا زمان مرگ است؟

ما فرض میکنیم که یک زندگی خوب باید طولانی باشد. اما همه ما زندگی های طولانی بدی را دیده ایم و افراد خوشبخت و راضی ای را می شناسیم که زندگی نسبتاً کوتاهی داشته اند. همانطور که کیفیت زندگی به طول آن بستگی ندارد، کیفیت مرگ هم به طول آن بستگی ندارد.

در این دوره به انواع مرگ نیز پرداخته ام.

ترس از مرگ

کلیاتی در مورد ترس از مرگ

وودی آلن کمدین معروف آمریکایی می گوید: “من از مرگ نمی ترسم. من فقط نمی خواهم وقتی مرگ من اتفاق می افتد آنجا نباشم. “

از تاناتوفوبیا معمولاً با عنوان ترس از مرگ یاد می شود. این ترس، می تواند ترس از خود مرگ یا ترس از روند مرگ باشد(منبع).

اکثر مردم دوست ندارند درباره مرگ فکر کنند یا در مورد مرگ صحبت کنند. با وجود اینکه مرگ هر یک از ما اجتناب ناپذیر است ، اما ترس ، اضطراب و وحشت مفهوم مرگ را احاطه کرده است – حتی کلمه مرگ به تنهایی ترسناک است (منبع).

ما سعی می کنیم از فکر کردن در مورد مرگ خودداری کنیم. اما با این کار، ما در واقع بیش از آنچه می دانیم بر سلامت روحی و جسمی خود تأثیر منفی می گذاریم.

اضطراب مرگ می تواند گاهی کاملاً طبیعی باشد. ترس از ناشناخته بودن مرگ و آنچه بعد از آن اتفاق می افتد یک نگرانی طبیعی است. اما وقتی ترس از مرگ شروع به تداخل در نحوه زندگی شما می کند ، مسئله ساز می شود. برای افرادی که روش های مقابله ای مناسب برای ترس از مرگ نمی یابند ، ممکن است اضطراب آن باعث ایجاد مشکلات روانپزشکی و استرس شود.


نشانه های ترس از مرگ

علائم تاتاتوفوبیا ممکن است تمام مدت وجود نداشته باشد. در حقیقت ، شما فقط وقتی می توانید علائم و نشانه های این ترس را مشاهده کنید که شروع به فکر کردن درباره مرگ خود یا یکی از عزیزانتان کنید.

شایعترین علائم ترس از مرگ عبارتند از:

 • حملات وحشت (پنیک) مکرر
 • استرس و اضطراب
 • سرگیجه و احساس گیجی
 • تعریق
 • تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم
 • حالت تهوع
 • دل درد
 • حساسیت به سرما یا گرما

هنگامی که این مشکل شروع یا بدتر می شود ، ممکن است چندین علامت عاطفی دیگر را نیز تجربه کنید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اجتناب از دوستان و خانواده برای مدت زمان طولانی
 • عصبانیت
 • احساس غمگینی
 • تحریک و خشم بیش از حد
 • احساس گناه
 • نگرانی مداوم

عوامل خطر ایجاد ترس از مرگ چیست؟

برخی عادت ها ، رفتارها یا عوامل شخصیتی می توانند خطر ابتلا به بیماری هراس از مرگ بیش از حد را افزایش دهند:

 • سن: اضطراب مرگ در 20 سالگی فرد به اوج خود می رسد . هر چه افراد پیرتر می شوند این ترس کمرنگ می شود.
 • جنسیت : زنان و مردان هر دو در سن 20 سالگی تجربه تاناتوفوبیا را دارند. با این حال ، بسیاری از خانمها در 50 سالگی یک موج ثانویه تواتوفوبیا را مجددا تجربه می کنند.
 • والدین نزدیک به پایان زندگی: بطور کلی افراد مسن نسبت به افراد جوان كمتر از مرگ هراس دارند، با این حال ، افراد مسن ممکن است از روند مرگ یا عدم وجود سلامتی ترس داشته باشند. اما فرزندان این افراد مسن بیشتر از مرگ می ترسند.
 • مشکلات جسمانی و بیماری های مزمن: افرادی که مشکلات سلامتی جسمی بیشتری دارند، معمولا ترس و اضطراب بیشتری را نیز تجربه می کنند.

درمان های معمول ترس از مرگ

برای درمان اضطراب و ترس از مرگ، پزشک ممکن است از یک یا چند گزینه زیر استفاده کند:

گفتگو درمانی (روان درمانی)

به اشتراک گذاشتن آنچه با یک درمانگر تجربه می کنید می تواند به شما کمک کند تا بهتر با احساسات خود کنار بیایید. درمانگر همچنین به شما کمک می کند تا هنگام بروز این احساسات راههای مقابله با آنها را بیاموزید.

رفتار درمانی شناختی

این نوع درمان بر ایجاد راه حل های عملی برای حل مشکلات متمرکز است. هدف این است که سرانجام وقتی با صحبت درباره مرگ یا تجربه مرگ عزیزان روبرو می شوید ، الگوی تفکر خود را تغییر دهید و ذهنتان را آرام کنید.

تکنیک های آرامش بخشی

مراقبه ، مایندفولنس و تکنیک های تنفسی ممکن است به کاهش علائم جسمی اضطراب در هنگام بروز کمک کند. با گذشت زمان ، این روش ها ممکن است به شما کمک کند تا ترس از مرگ خود را به طور کلی کاهش دهید . روش مارگارت نیومن هم یکی از شیوه هایی است که به بهبود تجربه نزدیک مرگ در افراد بیمار می پردازد (منبع).

دارو درمانی

پزشک شما ممکن است برای کاهش اضطراب و احساس وحشت، دارو تجویز کند. با این وجود دارو به ندرت یک راه حل طولانی مدت موثر است. داروها ممکن است برای مدت زمان کوتاهی استفاده شوند.

ذهن آگاهی و مراقبه در درمان ترس از مرگ

وقتی استیو جابز به دلیل بیماری سخت درگذشت ، گفت: ”مرگ مقصد مشترک همه ماست. هیچ کس از مرگ فرار نکرده است. و مرگ همانطور است که باید باشد زیرا مرگ به احتمال زیاد بهترین ابداع زندگی است.مردن عامل تغییر زندگی است ، مرگ قدیمی ها را پاک می کند تا راهی برای جدیدتر ها باز کند.

هرچقدر که این نوع نگاه قابل توجه و زیبا باشد ، فلسفی اندیشیدن برای بسیاری از افراد دشوار است. در واقع داشتن اضطراب مرگ کاملاً قابل درک است ، حتی اگر اجتناب ناپذیر باشد.

مهارت ما در زندگی این است که اجازه ندهیم اضطراب مرگ مانع زندگی روزمره ما شود.
برای برخی از افراد ، فکر کردن در مورد مرگ می تواند اضطراب و ترس شدیدی ایجاد کند.

اگر ترس از مرگ شدید و هراس انگیز باشد، هراس از مرگ و نوعی اختلال اضطرابی محسوب می شود. اگر ترس بیش از شش ماه ادامه داشته باشد؛ یا اگر ترس مانع عملکرد شما در زندگی روزمره یا روابط تان شود. این ترس ممکن است در حدی باشد که نیازمند درمان های جدی روانشناختی باشد.

غم و غصه روزانه می تواند ما را در غم و اندوهی عمیق قرار دهد و به طور مداوم شکنندگی و گرانبها بودن هر لحظه زندگی را به ما یادآوری کند.

ایده بسیاری از مکاتب شرقی این است که اگر ما با اجتناب ناپذیر بودن مرگ خود کنار بیاییم و مرگ را در صندلی کناری و در دسترس نگه داریم، آنگاه زندگی شادتر و سالمتری خواهیم داشت.

برای درک بهتر همه پیچ و خم های بی رحمانه و ناشناخته های زندگی ، میتوانیم در “هنر زندگی” مهارت بیشتری کسب کنیم ، و از هر آنچه که داریم استفاده کنیم و هر لحظه را زندگی کنیم.

 در مواجهه با مرگ ، با پذیرش اینکه روزی همه ما می میریم ، ما نه تنها این فرصت را داریم که دیدگاه خود را تغییر دهیم بلکه آگاهی خود را پیرامون خود تجربه زندگی و زنده بودن نیز گسترش دهیم.

مطالعات نشان می دهد که مراقبه علاوه بر تسکین اضطراب مرگ، حتی می تواند روند پیری را کند.

مدیتیشن عملکردهای شناختی را بهبود می بخشد ، اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد و احساسات مثبت را ارتقا می بخشد. 

تمرین مدیتیشن در واقع ممکن است باعث بهبود تجربه پیری و تأخیر در ابتلا به زوال عقل شود.

اشتراک گذاری احساسات

گاهی فقط شنیده شدن می تواند باعث شود که احساس نگرانی و استرس کمتری داشته باشیم. خیلی اوقات ،فقط داشتن کسی که بتواند به احساسات ما بدون قضاوت گوش کند کافی است. بعضی اوقات دانستن اینکه شما تنها کسی نیستید که اینقدر از مرگ می ترسید، تاحدی مفید خواهد بود.

چرا باید همین الان دوره درمان ترس از مرگ را شروع کنید؟

مرگ تغییر است و تغییر همیشه ترسناک و همچنین چالش برانگیز است ، تا زمانی که نتوانیم مرگ را بپذیریم ، نمی توانیم چالش زندگی را بپذیریم. تا زمانی که نتوانیم مرگ را بپذیریم ، نمی توانیم این اطمینان را در اعماق قلب خود بدانیم که واقعاً از مرگ نمی ترسیم. و کسی که مرگ را درک نمی کند، زندگی نیز نخواهد کرد. زندگی وقتی زیباست که مسئله مرگ نیز برای ما حل شده باشد.

 این دوره یک راهنمای عملی برای غلبه بر ترس از مرگ و تجربه یک زندگی غنی تر و زیباتر است

محتوای دوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا همیشه بصورت آنلاین در دسترس است، لطفا کپی نکنید
اسکرول به بالا